Хърватия връща задължителната военна служба: Първите 800 наборници започват обучение

Наборниците ще получават заплата от около 1100 евро нето, като точният размер ще зависи от данъчните облекчения

https://blitz.bg/svyat/harvatiya-vrashta-zadalzhitelnata-voenna-sluzhba-parvite-800-nabornici-zapochvat-obuchenie_news1140195.html Blitz.bg
© Shutterstock

От днес в Хърватия се завръща задължителната военна служба.  Първите 800 наборници влизат в три хърватски казарми в Книн, Слун и Пожега за получаване на основно военно обучение (TVO), което ще продължи два месеца.

От тях 446 са доброволци, включително 82 жени, а 354 души са наборници, подлежащи на задължителна военна служба. От повиканите наборници само десет младежи са заявили отказ от военна служба по съвест и те ще изпълняват три или четири месеца служба в цивилния сектор. Жените не подлежат на задължението, но могат доброволно да получат основно военно обучение, информират хърватските медии.

Задължителната военна служба в Хърватия съществуваше до 2007 г., когато беше отменена. Сега, след почти 20 години, тя се връща обратно, като годишно в Хърватските въоръжени сили ще бъдат призовавани до 4000 наборници.

Хърватия обяви таван на цените на горивата, в сила от 10 март 2026 г.

Разходите на Министерството на въоръжени сили за основно военно обучение ще бъдат годишно около 23 700 000 евро.

В понеделник първите наборници ще бъдат посрещнати на военния полигон „Еуген Кватерник“ край Слун от вицепремиера и министър на отбраната Иван Анушич и началника на Генералния щаб на Хърватските въоръжени сили генерал-лейтенант Тихомир Кундид.

Обучението на наборниците започва след като преминат медицински прегледи. В следващите два месеца те ще изучават основни военни умения от боравене с лични оръжия и използване на съвременна техника, включително дронове, до оказване на първа помощ и основна самозащита.

В допълнение към техническите и тактическите знания, наборниците ще се запознаят с ключови военни операции от хърватската Отечествена война.

Вечерен час за продажбата на алкохол подготвят в Хърватия

Наборниците ще получават заплата от около 1100 евро нето, като точният размер на заплатата им ще зависи от данъчните облекчения и ставката на данъка върху доходите по местоживеене. Освен това ще им бъдат зачетени два месеца трудов стаж, ще бъдат изплатени транспортните разходи и отпуските, а също така ще получат еднократно предимство под формата на постоянно назначение на работа при равни условия в държавни органи и в органите на местни и регионални административни единици.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай