Хегсет: Войските на САЩ ще останат разположени в Румъния

Миналата седмица стана ясно, че ще бъдат изтеглени част от войските от Румъния, Словакия, Унгария и България, а Пентагонът е координирал решението с Белия дом

https://blitz.bg/svyat/hegset-voyskite-na-sasht-shte-ostanat-razpolozheni-v-rumaniya_news1117146.html Blitz.bg
© Снимка: Shutterstock

Президентът Тръмп и министърът на отбраната Пийт Хегсет защитиха решението на Вашингтон да изтегли част от войските си от Румъния. Букурещ се опитва да убеди САЩ да преосмислят този ход и предупреждава за продължаващата заплаха за НАТО на Източния фланг.

Миналата седмица стана ясно, че ще бъдат изтеглени част от войските от Румъния, Словакия, Унгария и България, а Пентагонът е координирал решението с Белия дом.

Въпреки това, в Румъния ще останат американски войски. 

"Абсолютно нищо не е било несъгласувано с Белия дом. Всичко това е част от гледната ни точка за Европа и в Румъния ще останат войски, но има известна промяна в начина, по който се извършваме ротацията и за това колко войски разполагаме", обясни Хегсет. 

Около 85 000 американски войници са разположени в Европа, 20 000 от които са дошли като подкрепление след мащабната руска инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г., според американското министерство на отбраната.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай