Американската ударна група, водена от самолетоносача USS Theodore Roosevelt, е влязла в Южнокитайско море, за да насърчи "свободата на моретата", съобщиха американските военни в неделя, в момент, когато напрежението между Китай и Тайван предизвика безпокойство във Вашингтон, съобщава "Ройтерс". Както БЛИЦ писа вчера осем китайски бомбардировача и четири изтребителя влязоха в югозападния ъгъл на идентификационната зона за противовъздушна отбрана на Тайван, а военновъздушните сили на Тайван разгърнаха ракети, за да "наблюдават" нахлуването.

Американското индо-тихоокеанско командване заяви в изявление, че ударната група е влязла в Южнокитайско море в събота, същия ден Тайван съобщава за голямо нахлуване на китайски бомбардировачи и бойни самолети в своята зона за идентификация на ПВО в близост до островите Пратас.

Американската армия заяви, че ударната група ще провежда рутинни операции, "за да осигури свобода на моретата, да изгради партньорства, които насърчават морската сигурност".

"След като плавах през тези води през цялата ми 30-годишна кариера, чудесно е отново да бъда в Южнокитайско море, да провеждам рутинни операции, да насърчавам свободата на моретата и да успокоявам съюзници и партньори", контраадмирал Дъг Верисимо, командващ ударната група.

"Тъй като две трети от световната търговия пътува през този много важен регион, е жизненоважно да запазим присъствието си и да продължим да насърчаваме основания на правила ред, който ни е позволил да просперираме", заяви Верисимо в изявлението си.

Съобщението е само няколко дни след като Джо Байдън положи клетва като президент на САЩ. Кандидатът на Байдън за държавен секретар Антъни Блинкен заяви пред изслушването си в Сената за потвърждение, че "несъмнено е, че Китай е най-важното предизвикателство за САЩ от която и да е държава".

Самолетоносачът "Теодор Рузвелт" е придружен от ракетния крайцер от клас Тикондерога USS Bunker Hill и от разрушителите от клас Arleigh Burke - USS Russell и USS John Finn, се казва в изявлението на САЩ.

Изпращането на ударната група се разглежда като послание към Китай след встъпването в длъжност на Байдън, съобщават медиите в Япония.

Не е ясно дали прелитането на китайските стратегически бомбардировачи до Тайван и самолетоносачът "Рузвелт", влизащ в Южнокитайско море, са свързани, но сателитните изображения и уебсайтовете за проследяване показват, че самолетоносачът е преминал канала Баши между Тайван и Филипините същия ден.

Разстоянието между бомбардировачите и ударната група, поставя самолетоносача в обсега на китайските противокорабни ракети YJ-12, с които някои от самолетите са оборудвани.

Освен това в изявление, публикувано от ръководителя на пресслужбата на Държавния департамент Нед Прайс, се казва, че САЩ ще продължат да оказват военна помощ на "китайската провинция Тайван".

"Ние ще продължим да подпомагаме Тайван в поддържането на достатъчни способности за самозащита. Нашият ангажимент към Тайван е непоклатим и допринася за поддържането на мира и стабилността в Тайванския пролив и в региона", заяви служителят на външното министерство.

"Съединените щати отбелязват със загриженост естеството на продължаващите опити на Китай да сплаши своите съседи, включително Тайван. Ние настояваме Пекин да спре да упражнява военен, дипломатически и икономически натиск върху Тайван и вместо това да участва в конструктивен диалог с демократично избраните представители на Тайван".

САЩ ще продължат да "задълбочават връзките си с демократичнен Тайван" като част от "насърчаването на споделен просперитет, сигурност и ценности в Индо-Тихия океан", каза той.

"САЩ ще продължат да подкрепят мирното разрешаване на проблемите от двете страни на Тайванския пролив в съответствие с желанията и най-добрия интерес на хората от Тайван", добави Прайс.

По-рано говорителят на китайското външно министерство Жао Лидзян заяви, че САЩ трябва да спрат всякакви военни контакти с Тайван. Той призова "Съединените щати да спазват принципа на "един Китай" и разпоредбите на трите съвместни комюникете и незабавно да прекратят всички форми на контакт с Тайван, включително във военната област".

Дипломатът също така отбеляза, че Китай си запазва правото да "реагира в съответствие с развитието на ситуацията".

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!