Индия разполага с мощни военни резерви, сравними с тези на САЩ, Китай и Русия ВИДЕО
Една ракета-прехващач с голям обсег обаче трябва да се отличава с бързо ускорение и да достига много високи скорости
Работата на DRDO върху прихващача AD-1 ще направи индийската система за отбрана от балистични ракети (BMD) и интегрирана система за противовъздушна отбрана (IADS) по-силни.
Ракетата AD-1 е част от плана BMD Phase-2 на DRDO. По-рано DRDO успешно завърши BMD Phase-1, която насочва ракети под 2000 км, като пакистанските Ghauri и Shaheen и китайските Dongfeng-21, пише Bulgarian Military.
Фаза 2 има за цел защита срещу ракети с обсег до 5000 км. Тази фаза изисква радари с по-голям обхват, които могат да открият до 1500 км, в сравнение с 600 км във фаза 1. Тя също така включва нови хиперзвукови ракети прехващачи, които летят със скорост 6-7 Маха, вместо 4-5 Маха, с по-добра гъвкавост за противодействие отбранителни системи.
Вторият полетен тест на прихващача BMD Phase-2 AD-1 на 24 юли тества критични области като радарно проследяване, насочване на ракети и комуникационни системи.
В прессъобщението за тестовете се посочва, че изпитанието „постигна всички цели, доказвайки мрежово-ориентираната функционалност на системата, която включва сензори за голям обсег, бърза комуникация, Център за управление на ракети [MCC] и усъвършенствани ракети-прехващачи.“
За разлика от първия тест през ноември 2022 г., този втори тест включва изстрелване на ракета-мишена. Първоначалният тест се фокусира върху проверката на основните функции на частите на системата - като радар, пускова установка и MCC - в техните работни зони.
BMD Phase 2 използва радар за проследяване на дълги разстояния Swordfish [LRTR] за проследяване на цели. Този L-диапазонен радар е версия на израелския радар EL/M-2080 Green Pine, който беше използван в разработката на BMD Phase-I. Докладите казват, че новият Swordfish може да открива цели на разстояние до 1500 км.
Съобщението за пресата подчертава важността на тестването на комуникационен слой с ниска латентност. Това вероятно използва сателит в ниска земна орбита [LEO], което прави насочването по-точно с по-добър контрол на траекторията. За разлика от това, сателитите в геостационарна околоземна орбита [GEO] на 35 786 km обикновено имат по-висока латентност.
Ракетата прехващач
AD-1 е усъвършенствана ракета-прехващач с голям обсег, проектирана да работи както в ниски екзоатмосферни, така и в ендоатмосферни условия. Съобщава се, че тази ракета има широк диапазон на височина на поражение, обикновено около 100 км, което я прави способна да прихваща балистични ракети с голям обсег и самолети.
Оборудван с двустепенен солиден двигател, AD-1 разполага с местно разработена усъвършенствана система за управление, заедно с най-съвременен алгоритъм за навигация и насочване. Тази усъвършенствана технология гарантира прецизно насочване и възможности за прихващане. Ракетата се отличава с двустепенния си дизайн, всяка от които има перки.
Подробностите за прехващача AD-1 са оскъдни. Една ракета-прехващач с голям обсег обаче трябва да се отличава с бързо ускорение и да достига много високи скорости. Изисква здрав ракетен двигател за преодоляване на атмосферното съпротивление. Освен това, поради ограничения прозорец за задействане, той трябва да извършва бързи маневри при високи скорости, издържайки на значителни g-сили.
Много прилича на THAAD
AD-1 много прилича на американската ракета THAAD [Terminal High Altitude Area Defense]. THAAD е проектиран да удря ракети на големи височини по време на окончателното им спускане. Може да прихваща цели на разстояние над 200 км и да ги проследява на разстояние до 1000 км.
Но за разлика от AD-1, THAAD е едностепенна ракета. Двустепенен прехващач, като AD-1, има няколко предимства, включително по-дълъг обсег, по-висока скорост, по-добра маневреност и способност за достигане на по-големи височини. THAAD използва бойна глава hit-to-kill и инфрачервена [IR] търсачка.
IR търсачът помага на ракетата да прави разлика между бойни глави и примамки благодарение на възможностите си за проследяване с висока разделителна способност, което позволява по-точно насочване. Прихващането от удар до убийство изисква много прецизно насочване и контрол, за да бъде успешно.
Система за отбрана като С-400
Представете си версия на прехващача AD-1, направена за използване с отбранителна система като S-400. Този прехващач ще има активна радарна система за самонасочване. За разлика от инфрачервените търсачи, радарните търсачи не се влияят от времето или други смущения.
С-400 използва двустепенния прехващач 40Н6, който има обсег от 400 км и може да поразява цели на височина до 185 км. Междувременно Индия работи върху своя собствена система за противовъздушна отбрана, подобна на S-400, наречена „Проект Куша“. На 3 октомври 2023 г., по време на пресконференция преди Деня на военновъздушните сили на 8 октомври, началникът на въздушния щаб на индийските военновъздушни сили, главен маршал на авиацията В. Р. Чаудхари, сподели планове за разработване на система за противовъздушна отбрана с голям обсег по проекта Kusha.
Тест на 24 юли показа ефективността на далекобойния радар Swordfish на DRDO, комуникация с ниска латентност и насочване. Прессъобщението обаче не потвърждава дали прихващането е било постигнато или дори планирано. Ясно е, че по BMD Phase-2 все още се работи и вероятно няма да бъде в експлоатация още едно десетилетие.
Последвайте ни
0 Коментара: