Инфлацията от 231 милиона процента в Зимбабве

https://blitz.bg/svyat/inflaciyata-ot-231-miliona-procenta-v-zimbabve_news17807.html Blitz.bg

Инфлацията в Зимбабве достигна нов рекорд, отбелязвайки ниво от 231 милиона процента годишно, съобщи Би Би Си, като се позова на официални данни на правителството на страната.

Предишният индекс на потребителските цени в страната беше 11,2 милиона процента. Инфлацията в Зимбабве нарасна в последно време заради ръста на цените на хляба и зърното. По оценка на ООН от продоволствена помощ имат нужда два милион зимбабвийци. Положението с инфлацията в страната, която би всички исторически максимуми, не се подобри въпреки споразумението за подялба на властта между президента Робърт Мугабе и лидера на опозицията Морган Тсвангираи. Той получи премиерския пост, но двете страни не успяха да се договорят за състава на правителството. През август в Зимбабве беше извършена деноминация, при която от банкнотите на зимбабвийския долар бяха махнати 10 нули, припомня ЛентаРу. Инфлацията продължава да расте и ръководството на страната беше принудено да разреши използването и на американски долари и евро. Причината беше, че в Зимбабве вече е на привършване хартията за печатане на пари. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай