Властите в Иран възнамеряват да обявят на Националния ден на ядрените технологии, който се отбелязва на 9 април, нови постижения в сферата на мирното използване на ядрената енергия, предаде РИА Новости.
Основните официални мероприятия, посветени на празника, ще се проведат в централната иранска провинция Исфахан, където са разположени главните обекти на иранската ядрена промишленост -Ядрения център за конверсия на уранова руда и завода за обогатяване на уран в Натанц. Речи ще произнесат президентът Махмуд Ахмадинеджад и ръководителят на Иранската организация за атомна енергия Голамреза Агазаде. Според местни наблюдатели Техеран днес ще оповести успехите си в разработката на нови усъвършенствани модели центрофуги, позволяващи обогатяване на уран с по-висока скорост. Освен това официално ще бъде открит завод за производство на уранови горивни капсули за тежководния реактор в Арак. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.