Испания вдигна мораториума върху достъпа на българи до трудовия си пазар

https://blitz.bg/svyat/ispaniya-vdigna-moratoriuma-varhu-dostapa-na-balgari-do-trudoviya-si-pazar_news27969.html Blitz.bg

Испанското правителство взе решение да не се подновява наложения преди две години мораториум за достъп на български и румънски граждани до трудовия пазар на Испания.

Министърът на труда и имиграцията на Селестино Корбачо лично информира снощи за решението в телефонен разговор българския посланик в Мадрид Иван Христов, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи. Испанските медии съобщават за решението на правителството, цитирайки изявления на испански политици, сред които на министър Селестино Корбачо и държавният секретар за ЕС Лопес Гаридо.

Политиците изтъкват, че вдигането на мораториума няма да предизвика проблеми на испанския трудов пазар, още повече, че “поради добрия икономически растеж в България и Румъния са налице предпоставки миграционният поток да се обърне” обратно към тези страни. Припомня се, че ако възникнат проблеми и сериозни смущения на трудовия пазар, Испания може отново да въведе ограничителни мерки.

По повод отмяната на мораториума Посолството получи по телефона поздравление от съветника по имиграция в автономното правителство на област Мадрид Хавиер Ласкети, както и декларация, в която се приветства взетото решение и се подчертава, че “мораториумът е бил несправедлив и безполезен” спрямо българските и румънските граждани в Испания. Декларацията отбелязва също така положителната роля на многобройните български и румънски асоциации и активния им принос в подкрепа на решението. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай