Истината за Крим предизвика истерия в Германия
Главнокомандващият на германските военноморски сили подаде оставка
В Киев веднага поискаха германското правителство да опровергае публично думите му, като казаха, че „Крим се губи само във въображението на вицеадмирала“. Защо изявлението за реалното състояние на нещата предизвика такава категорична реакция в Германия и как на това повлияха острите изявления на Украйна?
В събота, по време на реч в индийския Институт за изследвания и анализ на отбраната “Манохар Парикар”, вицеадмирал и командир на германския флот Кай-Ахим Шьонбах каза, че Крим никога няма да се върне в Украйна: „Кримският полуостров го няма, той няма да се върне."
Той също така нарече "глупости" мненията, че Москва планира да дестабилизира Украйна. Според него Индия и Германия имат нужда от Русия, за да се противопоставят на Китай.
Шьонбах отбеляза, че руският президент Владимир Путин иска „равнопоставено уважение“ от Запада и „лесно е да му дадеш уважението, което той изисква – и вероятно заслужава“.
Веднага след това в Украйна поискаха публично опровержение на изявленията на командващия германския флот от правителството на страната. Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко заяви, че подобни изявления подкопават суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
Според него „Кримският полуостров може да бъде изгубен само във въображението на германския вицеадмирал, а Крим със сигурност ще се върне благодарение на упоритите усилия на Украйна и нейните партньори“.
Списание “Шпигел” съобщи, че изявленията на Шьонбах са предизвикали раздразнение в Министерството на отбраната и Външното министерство. Началникът на военното ведомство Кристин Ламбрехт незабавно е разговаряла с генералния инспектор на Бундесвера Еберхард Цорн и е извикала Шьонбах за разяснителен разговор в понеделник.
В същото време самият главнокомандващ на германските военноморски сили е изразил съжаление във връзка с направените изявления. Шьонбах заяви, че тези думи отразяват само личното му мнение, което той поддържа „в този момент“, а не позицията на германското правителство. Военачалникът го нарече "явна грешка".
Междувременно германското министерство на отбраната отрече думите на главнокомандващия на германските военноморски сили за Крим.
Представителят на ведомството отбеляза, че „изявленията на Шьонбах по своето съдържание и формулировка по никакъв начин не отговарят на позицията на германското министерство на отбраната, а главнокомандващият ВМС на страната ще има възможност да говори пред главния инспектор на Бундесвера“.
Малко по-късно обаче германското издание “Билд” съобщи, че Шьонбах е подал оставка.
Украинският посланик в Германия Андрей Мелник смята тази мярка за недостатъчна за изявленията за Крим. Според него инцидентът "поставя под сериозно съмнение международния авторитет и надеждността на Германия", съобщава “Дойче Веле” позовавайки се на вестник “Велт”. Мелник също направи паралел с времето на националсоциализма.
„С такова арогантно отношение украинците неволно си спомнят за ужасите на нацистката окупация, когато украинците бяха третирани като подчовеци“, обясни той.
Също така украинският посланик нарече думите на главнокомандващия на германските военноморски сили „цинично подценяване на сериозността на незаконната окупация на Крим и арогантно поставяне под въпрос на суверенитета на Украйна“.
По-късно бившият главнокомандващ на германския флот беше добавен към базата данни на скандалния украински сайт „Миротворец“ за „участие в актове на хуманитарна агресия срещу Украйна“, както и за „участие в опити за легализиране на окупацията ” на полуострова, който Киев счита за своя територия.
Прави впечатление, че читателите на германското списание “Шпигел” подкрепиха главнокомандващия на германския флот. „Думите на вицеадмирала са верни, или Украйна вярва, че Русия ще върне Крим.
По същия начин Израел няма да върне Голанските възвишения на Сирия. Украйна надува ситуацията и се опитва да въвлече Германия в тази криза, за да спре пускането на газопровода "Северен поток-2", смята един от потребителите.
„И отново Украйна привика германския посланик. Причина: думи на германски адмирал в Индия. Считам агресивната антигерманска политика на Украйна за разрушителна. Така ли се създават приятели или съюзници?“, пита друг.
"Адмирал Шьонбах просто каза на глас какво мисли мнозинството. Крим остава руски. Украйна изобщо не се вписва в нашите структури – ЕС, НАТО, еврозоната. Във военно отношение там няма какво да се лови”, допълва трети. „Който вярва, че Русия ще върне Крим, вярва и в Дядо Коледа.
Вицеадмиралът казва само това, което всички знаят“, подчертава четвърти. „Ако Украйна наистина кандидатства за присъединяване към НАТО, тогава Германия, разбира се, трябва да каже „не“. Имаме достатъчно фалшиви приятели“, казва пети.
“Независимо дали на Украйна ѝ харесва или не, но Крим го няма, той е руски, адмиралът е прав и говори истината”, заключва друг потребител.
„Една минута откровеност струваше скъпо на вицеадмирал Шьонбах. Той подава оставка заради думите си, че Крим няма да бъде върнат на Украйна, а руският президент Владимир Путин трябва да бъде уважаван“, каза в канала си в “Телеграм” Фьодор Лукянов, главен редактор на списание „Русия в глобалните въпроси“.
Коментирайки ситуацията, експертът отбеляза с ирония, че в сегашната „предвоенна ситуация“ главнокомандващият на германските военноморски сили е трябвало да помисли какво ще каже на глас, „дори да е казал истината и дори ако мнозина всъщност мислят така."
„Смешно е, че той е казал това в Индия, тоест там, където гледат цялата европейска суматоха с известно изумление: момчета, за какво говорите? Сега всъщност има други проблеми по света “, обръща внимание Лукянов.
„Припомням си историята на федералния президент Хорст Кьолер, който след посещение в Афганистан през 2010 г. имаше неблагоразумието да каже, че Германия, като световна експортна сила, има интереси по целия свят и трябва да е готова да ги защити с различни средства, включително военни.
Дори тогава беше трудно да се спори с това и още повече, че сега стана почти очевидно, но Кьолер просто беше преследван след това и в крайна сметка подаде оставка. Не само заради това, но до голяма степен“, отбелязва експертът.
„Както каза полковник от жандармерията Мерзляев в „Кажете дума за бедния хусар“ на Рязанов: „Не трябва, както е по-добре, а трябва по устав“. Трябва да се говори така, както е продиктувано от преобладаващия наратив. С други думи: не се правете на умници”, посочи Лукянов.
Германският политолог Александър Рар смята, че ситуацията с вицеадмирал Шьонбах е резултат от истерията в управляващите кръгове на Запада, и по-специално в Германия, на фона на тревожните съобщения за „възможно” русконашествие в Украйна.
„Трудно е да се обясни какво се случва. На лице е чувството, че Русия вече е окупирала Украйна.
В същото време тя дори не преминава украинската граница. Но през последните две седмици западните политици бяха в нервно състояние, наостриха си ножовете и измислиха какви санкции ще наложат срещу Москва “, обясни експертът.
„Западните медии също допринасят за разпространението на тази истерия. На страниците на публикациите се чуват само войнствени призиви от категорията „ще ударим Русия в случай на ескалация на ситуацията в Украйна“, но Русия не атакува Украйна. Това води до абсолютно истерична реакция, в която всичко може да се случи”, допълва той.
„Оттук и непрофесионалните изявления и действия на германските политици. Веднага щом човек с ръста на Шьонбах предпазливо отдава уважение към Владимир Путин и казва, че Украйна е виновна, западните медии и политици насочват енергията си срещу него.
Те не могат да ударят Русия, затова търсят местни „врагове“ – хора, които се осмеляват да говорят в подкрепа на Русия“, обяснява политологът.
„Наблюдавахме същото през 2014 г. по време на украинската криза. Виждам как германците бяха възмутени от по-нататъшното развитие на историята с вицеадмирала и от факта, че той беше принуден да подаде оставка.
Сега германските медии на първите страници публикуват изявленията на украинския посланик, който каза, че това не е достатъчно, че човекът трябва не просто да бъде уволнен, а освен това и наказан. Това е истерично, иначе не може да се опише “, убеден е Рар.
„Трябва да признаем, че политиката на Украйна дава резултати. Германците могат да бъдат подложени на морален натиск. „Вие не ни защитавате“, „Вие ни нападнахте по време на Втората световна война“ – вече чухме тези изявления от украинския посланик по-рано.
Настоящето поколение настоящи политици, което се държи абсолютно непрофесионално, е израснало в други мечти. Използват методи като сплашване, натиск, засрамване.
Всичко това се създава изкуствено. В същото време германските политици едва ли не се извиняват на Украйна и не знаят какво да правят”, анализира събеседникът.
„Позицията на Шьонбах се споделя само в нисшите класи, в онези среди, които не решават нищо. Сред тях има обикновени хора, които пишат писма до редакцията. Позицията е популярна и сред хора, които са изхвърлени от политиката или нямат право да влизат в нея. Но в управляващите елити нещата стоят точно обратното.
Военните бяха сплашени така, че никой друг да не посмее да каже нещо, което да е в противоречие с официалната позиция на германското правителство “, заключи Рар.
Елена Лексина
Последвайте ни
4 Коментара: