В началото на ХХ в. на всеки е известно, че работата лесно може да те убие, но случаят на Мери Фейгън не е такъв. 13-годишното момиче е брутално убито във фабриката, в която работи за няколко цента на час.

Ужасната смърт на Мери става повод за двугодишно издирване на убиеца и провеждането на едно от най-известните наказателни дела и линчувания в историята на САЩ, както и за появяването на две организации с противоположни цели.

Мери Фейгън е родена в трудни времена в САЩ през 1899 г. За едно още по-злощастно начало на живота ѝ, баща ѝ се разболява и умира четири месеца преди тя да се роди.

До 10-годишна възраст вече се е преместила от родния си град и е изоставила училището, за да работи в текстилна фабрика и да помага на семейството си с издръжката.

Когато Мери е на 12, майка ѝ - Франсис, се омъжва повторно и семейството се мести в Атланта, Джорджия. Там младото момиче започва работа във фабрика за моливи срещу заплащане от 10 цента на час при 55 работни часа на седмица, въпреки че вече в семейството има и мъж, който да помага финансово.

Мери Фейгън
                                  Мери Фейгън, Източник: Wikipedia

За жалост тежкият труд на Мери за един по-добър живот се оказва напразен, след като на 26 април 1913 г. пазачът на фабриката, Нют Лий, открива безжизненото ѝ тяло до една от пещите в мазето.

По лицето ѝ са открити следи от одрасквания, по главата ѝ имало няколко големи рани, а роклята ѝ била вдигната над кръста, което загатвало, че е изнасилена. Оказва се, че най-вероятно е удушена с колана на палтото ѝ. По-късно полицията открива и бележки от убиеца близо до тялото на Мери.

В последния си ден Фейгън отива в офиса на шефа си, за да вземе своите 1 долар и 20 цента за десетте часа труд във фабриката. Шефът ѝ, Лео Франк, е последният човек, който я е видял жива. Той е арестуван веднага, след като е разпитан заедно с още няколко заподозрени, включително и пазача.

Лео Франк
                                      Лео Франк, Източник: Wikipedia

В следващите две години разследването по случая продължава, а полицията ту освобождава заподозрени, ту арестува нови, но така и не може да разреши мистериозното убийство на 13-годишната Мери Фейгън.

Накрая фокусът пада върху Лео Франк. Въпреки че категорични доказателства липсват и полицията разполага само с косвени такива, Франк е обвинен и осъден за убийството. Принос за това има портиерът на фабриката Джим Конли, който при полицейски натиск най-вероятно изфабрикува доказателства срещу шефа си.

Появяват се обаче нови свидетели, които твърдят, че са видели Конли да пере оцапана с кръв риза в същото мазе, където е открито тялото на жертвата, и портиерът също е арестуван.

Портиерът на фабриката - Джим Конли
           Портиерът на фабриката - Джим Конли, Източник: Wikipedia

При полицейския разпит Конли разкрива, че Франк е убил момичето и го е накарал да се отърве от тялото, както и да напише бележките, открити до него. В съдебен процес, продължил не повече от 10 минути, Лео Франк е осъден на смърт чрез обесване.

Когато новините, че евреин е отговорен за смъртта на младото невинно християнско момиче, се разпространяват, пред съда всеки ден започват да се събират тълпи от хора, пеещи антисемитистки песни и искащи екзекуцията на Франк.

Съдията и журито потвърждават смъртната присъда, но подсъдимият обжалва. В отговор губернаторът на щата приема обжалването и променя присъдата на доживотен затвор.

Съдебният процес срещу Лео Франк
                Съдебният процес срещу Лео Франк, Източник: Wikipedia

Разгневените граждани яростно протестират срещу решението на губернатора и на 17 август 1915 г. група мъже, известни като „Рицарите на Мери Фейгън“ взимат правосъдието в свои ръце.

Групата, състояща се от уважаван съдия, няколко юристи и бивш губернатор, нахлува във фермата, в която е държан Франк, отвлича го и го обесва на дъб близо до рожденото място на Мери.

69 години след публичния линч се появява свидетелАлонзо Ман работел като чистач на офиса на Лео Франк по онова време. Под клетва 69 години по-късно той признава, че е видял портиерът Джим Конли да носи безжизненото тяло на момичето и да го хвърля през шахта в мазето.

Конли забелязал, че момчето го е видяло и го заплашил, че ще го убие, ако каже на някого за това. Така Ман, страхуващ се за живота си, носи тайната със себе си почти през целия си живот.

Свидетелят преминава успешно детектор на лъжата и психологическа оценка, но и до днес не е сигурно кой е убил Мери Фейгън.

Едно обаче е сигурно – случаят дава началото на Антидифамационната лига, която от 1913 г. се бори срещу предразсъдъците към евреите, а „Рицарите на Мери Фейгън“ създават една друга организация, която подклажда предразсъдъците и расизма – „Ку-клукс-клан“ в Джорджия.