„Нарастващият брой и сложност на кибератаките от началото на пандемията доказаха неотложната нужда Европа да постигне високо ниво на киберсигурност. Болниците, научноизследователските центрове и националните администрации се оказаха предпочитаната мишена на хакерите. Притеснително е, че през последните две години редица държави и европейски органи станаха обект на хакерски атаки, с което бе компрометирана защитата на личните данни на милиони европейски граждани.“

Това становище изрази Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, по време на дебат на тема „Неотдавнашни кибератаки срещу институции на ЕС и срещу публични и частни институции от национално значение“.

В рамките на пленарната сесия на Европейския парламент евродепутатите обсъдиха стратегията на ЕС за киберсигурност за цифровото десетилетие, която бе представена в края на декември 2020 г. от Комисията и Върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.


„За съжаление, моите сънародници в България също пострадаха от безпрецедентна кибератака срещу Националната агенция за приходите и срива на Търговския регистър. Неотдавна системата за електронно записване за час за ваксиниране също се срина вследствие на хакерска атака“, припомни българският евродепутат.

По думите му, новата стратегия на ЕС за киберсигурност следва да заложи на три принципа:
-първият е укрепването на устойчивостта на критичната инфраструктура;
-вторият е осигуряването на стратегическата автономност на Съюза чрез намаляване на технологичната зависимост от външни партньори;
-третият е преодоляване на недостига на умения сред гражданите.

„Това е задължително предусловие за прекрачването в света на дигитализираните услуги, който не бива да маргинализира по-възрастните и нискообразованите“, смята Иво Христов.


За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/