Според новия закон за равенството много британски фирми ще трябва да публикуват данните за почасово заплащане на труда на мъжете и жените.
Законът се отнася за компании с персонал над 250 души. Той е насочен и към премахване на дискриминацията на възрастните хора и представителите на работническата класа. Очаква се той да влезе в сила през есента на 2010 г. Законът се подкрепя от благотворителни организации, които подпомагат възрастни хора. Против са представителите на деловите кръгове, според които той ще спъва развитието на британската икономика. Британският министър по въпросите на жените и равенството Хариет Хърман увери, че новият закон ще помогне “да бъде намалена пропастта между бедните и богатите и британците да станат по-равни”. Тя добави, че до 2013 г. компаниите вероятно ще публикуват данните за заплатите доброволно, след което това става задължително изискване. Според нея за да процъфтява британската икономика е необходима борба със “старите предразсъдъци”. Хърман отбеляза също, че според новия закон в трудовите споразумения няма да може да бъдат включвани точки, които забраняват на служителите да обявяват данни за заплатата си. Във Великобритания жените печелят средно с 23% по-малко от мъжете въпреки приетия преди 40 години закон за еднакво трудово заплащане. Според представители на деловите кръгове малките фирми и без новия закон трудно спазват трудовото законодателство. Генералният директор на Британската търговска камара Дейвид Фрост смята, че компаниите ще започнат по-неохотно да назначават нови работници и това ще забави процеса на излизане на британската икономика от кризата. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.