Изследователи с шокиращо откритие! Това ли е най-старата азбука в света?
Изводът на учените е, че тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености
Най-старата известна азбука е открита гравирана върху глинени цилиндри с дължината на пръсти.
Те са намерени в гробница в Сирия.
Изследователи от университета „Джон Хопкинс“ в САЩ датират писмеността от около 2400 г. пр.н.е., съобщи БГНЕС.
Изводът им е, че тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.
Ранни цивилизации
Откритието, което ще бъде представено на годишната среща на Американското дружество за отвъдморски изследвания, променя това, което знаем за произхода и еволюцията на азбуките и за значението им за ранните цивилизации.
„Азбучната писменост е променила начина, по който хората са живели, как са мислили, как са общували“, казва археологът Глен Шварц, който стои зад откриването на глинения цилиндър.
Тази форма на писане може да е направила революция в езика, като го е направила достъпен за хора извън кралските семейства и социалния елит, смятат учените.
Д-р Шварц и екипът му проучват как са се развили ранните градски райони в Близкия изток в Сирия и как са възникнали по-малките градове в района.
Екипът е участвал в 16-годишни археологически разкопки в Тел Ум-ел Мара, един от първите средни по големина древни градски центрове в Западна Сирия.
Запазени гробници
На този обект археолозите вече са разкрили гробници, датиращи от ранната бронзова епоха между 3500 и 2000 г. пр.
В тази добре запазена гробница са открити 6 скелета, златни и сребърни накити, непокътната керамика, съдове за готвене и връх на копие.
Сред тези артефакти изследователите открили четири леко изпечени глинени цилиндъра с нещо, което изглеждало като азбучна писменост, гравирана върху тях.
С помощта на техники за датиране с въглероден диоксид изследователите потвърждават, че гробниците, артефактите и писмеността са от периода около 2400 г. пр. н. е.
Последвайте ни
0 Коментара: