Звънещите камъни са камъни, които бият като камбани при удар с чук. Скалите са разположени на различни места по света, но най-известните от тях са разположени в югоизточната част на Пенсилвания, включват Stone Garden (Haycock, Bucks County), Devil's Racetrack (Franklin County), други в Южните планини и региона Pottsdown и Bell Ridge, също Скалата в Западна Австралия и Русия (Кандалакша, област Мурманск).

Когато удряте камък, обикновено очаквате да чуете тъп звук, в краен случай щракване, но не и звънене. В природата обаче тракащи скали съществуват: в парка на Дрънкащите скали, на площ от 128 акра, лежат огромни камъни - уникален природен феномен. Ако ударите някой камък с чук, той ще звъни.

Американските заселници научават за камъните от индийци през 1700-те. Този звън е толкова неочакван звук, че изглежда, че камъните са метални и кухи.

В продължение на много години странното явление смущава учените и геолозите.

Направени са няколко експеримента върху камъните, но естеството на явлението остава неясно. През 1965 г. геологът от Пенсилвания Ричард Фаас изследва няколко скали в лаборатория. Той открил, че при удар всеки отделен камък издава звук с ниски честоти, който човешкото ухо не възприема, но няколко камъка си взаимодействат помежду си и човек вече е в състояние да чуе този звук.

Камъните са съставени от вулканично вещество, наречено диабаз. В него няма нищо особено: това е смес от желязна руда и други твърди скали, като всички камъни. Някои учени вярват, че скалното налягане вътре в камъните е отговорно за звъненето.




Има и друга странност. Повечето каменни полета произтичат от факта, че планината се срутва и се спуска свлачище. Звънящите камъни обаче не са в подножието на планината или дори на склона, а на самия връх. Тук никога не е имало ледници. Как камъните са стигнали до върха на планината остава загадка.

Превод и редакция: БЛИЦ