В Сърбия, изправена пред притеснително висока тенденция на смъртни случаи и нови инфекции в петата вълна, има все по-масови искания за въвеждане на 24-часова валидност на Сovid - пропуските, а не както сега след 22:00 часа, информира скопският телевизионен “Канал 5“

Броят на новите случаи от началото на септември е постоянно над 5000 на дневна база, а най-много заразени от началото на пандемията са регистрирани на 28 септември - 8467.

През последните дни от детските болници съобщиха за четири бебета на респиратор. 13-годишно момче, за което преди месец беше потвърдено, че е заразено с Covid-19, почина от белодробна емболия в Сомбор в петък вечерта, предаде Фокус.

Реакциите, критиките и предупрежденията на експертите относно тревожната статистика варират от забележки, базирани на медицински индикации, че научната основа на епидемиологията и вирусологията не се зачита, до политически оценки, че правителството има „демагогски подход към пандемията, сведен до търсене на гласове“ .

Миналата седмица беше белязана от антиваксърски и десни протести пред домовете на някои лекари и медицински персонал в Кризисния щаб, със заплахи от протестиращи, носещи жълти панделки с надпис "Не съм ваксиниран". Част от критичната общественост оцени това като пряка алюзия за възпоменаването на евреите по време на катастрофалните последици от фашизма и нацизма през миналия век.

Последното от поредицата предупреждения от професията беше отправено вчера, когато епидемиологът на Студентската поликлиника в Белград д-р Мила Паунич обяви, че има нарастване на броя на заразените студенти и че "не помни да са имали толкова голям натиск в някоя вълна", когато все повече здравни работници се разболяват.

Силно настоявайки, че „няма съмнение, че пропуските за Covid трябва да са валидни 24 часа в денонощието“, Паунич каза, че „никой не трябва да решава, освен лекарите“, които са част от кризисния щаб.

"Така че само лекар може да реши какви епидемиологични мерки могат да се прилагат в страната по време на пандемия." „Следващото ще трябва да бъде блокиране, триседмична карантина, а не две, за да овладее ситуацията“, каза тя.

Според премиера Ана Бърнабич по-рано тази седмица, Сърбия е ваксинирала над 55% от гражданите поне с първата доза, докато властите на Белград обявиха вчера, че над 60% от възрастните са били напълно ваксинирани в столицата и около 250 000 са получили трета доза.

Като част от редовните доставки на ваксини, Сърбия получи още 121 680 дози Pfizer вчера, а сръбското правителство в сряда прие полско дарение от 200 000 дози Modernа.