Младият мъж се изкачва на импровизиран подиум - купчина стари палети, които неговите поддръжници спонтанно влачат от близката строителна площадка. Той маха с ръка на стотици хора, които се радват на площада, разказва репортерът на немското издание Der Spiegel.

„Градът направи нова революция днес“, извиква ораторът в микрофона. "Той не послуша националистите, а каза, че това е европейски град. Градът избра европейски кмет и с него направи история за Европа." Отново избухват аплодисменти.



Сцената се разигра миналата неделя на Площада на победата в Тимишоара, важен град в Западна Румъния. В онази вечер Доминик Фpиц, 36-годишен немец, роден във Баден-Вюртемберг, който дори не е румънски гражданин, произнася своята победна реч на чист румънски език - без акцент и без грешки. Той, чужденецът, който на вид може да бъде сбъркан със студент, току-що беше избран за кмет на третия по големина румънски град. Това е възможно, тъй като гражданите на ЕС имат пасивни и активни местни избирателни права по местоживеене в Румъния от 2015 г. насам.

Доминик Фриц познава Тимишоара от 2003 г., когато работи като доброволец в местно сиропиталище. Той живее постоянно в града едва от една година. Обещава повече прозрачност и близост с гражданите - накратко: „революция на доброто управление“. По този начин той убеди много хора, които бяха уморени от осемгодишното управление на авторитарния и заподозрян в корупция либерален кмет Николае Робу.

Оказаха се много повече, отколкото самият Фриц предполагаше. Той веднага получи 53% от гласовете, почти два пъти повече от предшественика си.

"Смятах, че имам добри шансове, но не и че победата ще бъде толкова категорична, особено след кампания, белязана с националистически тонове", каза Фриц пред „Шпигел“. "Това не показва колко съм велик аз, а най-вече колко велик е този град."

Изборът на Доминик Фриц за кмет на Тимишоара е голямата сензация на местните избори в Румъния.
Фактът, че това стана в Тимишоара, също е изключително символичен: румънци, унгарци, сърби, германци, роми и други националности са живели заедно в града от векове и много от жителите са многоезични. Въстанието срещу диктатурата на Чаушеску започва именно от Тимишоара през декември 1989 г.

Предвид традицията на толерантност и любов към свободата, повечето жители на града няма да се затруднят да приемат Доминик Фриц за свой кмет. Политологът е учил също във Франция и Великобритания, а като член на германските Зелени има опит в политиката на местно ниво във Франкфурт. Работил е в международни проекти за развитие и мисии за мир в Африка. Преди да се премести в Тимишоара, той е бил управител на офиса в Берлин на бившия федерален президент Хорст Кьолер.

Той вижда избора си за кмет на Тимишоара като „сигнал за европейска Румъния, а също и за европейските центрове“. Тимишоара, казва Фриц, е била европейска много преди ЕС да съществува. "Фактът, че голям град като този сега има европейски кмет, може да бъде следващата стъпка в европейската интеграция в момент, когато много хора търсят отговори на въпроса как бюрократичното чудовище ЕС може да бъде накарано да се обърне повече към хората.

А не го ли е страх да не бъде саботиран, да не успее, както толкова много други реформатори в Румъния през последните три десетилетия? "Не", отсича Фриц. „Тази песимистична румънска фраза ме дразни: „Ти какво толкова можеш да направиш?! “ Моят девиз е: „Можете да направите нещо!“