Как в Русия отстояха „мъжкия” празник на 23 февруари
Бъдещ вътрешен министър на РФ спасил датата на армейския празник
Руското издание „АиФ” разказа за последната промяна в името на празника в интервю с бившия вътрешен министър на Русия Сергей Степашин, който връща събития към началото на 1990-те години.
На 7 май 1992 г. президентът Борис Елцин подписал указ за създаването на Въоръжени сили на Русия. Военният министър Павел Грачьов предложил на Сергей Степашин, тогава председател на Комитета по въпросите на отбраната и сигурността към Върховния Съвет на Русия, да учредят празник на 7 май. Степашин обаче не се съгласил, той знаел, че общественото мнение ще бъде против.
Лично Елцин позвънил на Степашин и го попитал защо не подкрепя Грачьов. В отговор той му обяснил, че 7 май не може да бъде празник на руската армия, защото нея я е имало още при Иван Грозни, и дори му припомнил за Куликово поле. Елцин помислил и се съгласил.
В същото време Степашин бил убеден, че промяната е наложителна, защото вече нито Съветски съюз съществува, нито Съветска армия. Червената армия пък била само спомен. Върнали се към историческите корени на празника – на 23 февруари 1918 г. руската армия за пръв път дала бой на настъпващите германски войски край Псков. Тогава Ленин издал декрет „Социалистическото Отечество е в опасност”.
Комитетът на Степашин се хванал за думите „Отечество, което трябва да се защитава”. Така се родило „защитник на Отечеството”. През февруари 1993 г. окончателно било решено на 23 февруари да се празнува Ден на защитника на Отечеството. Празникът е запазен, като малко му е променен форматът.
После, през 2006 г., президентът Путин като върховен главнокомандващ и Сергей Иванов като военен министър излезли с инициатива, която е подкрепена от Държавната Дума, празникът вместо ведомствен да придобие държавен статут и да стане почивен ден.
Редакция БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: