Европейският парламент е изправен пред риска да бъде ударен от още един страховит скандал като „Катаргейт“, но с друго име - „Москвагейт“ - гръмнаха в неделя куп авторитетни медии из Западна Европа, пише "Труд".

Други са и главните герои на завихрящия се голям резил - сега те не са представители на левите сили като преди повече от година, а всички или почти всички са народни избраници в законодателния орган от крайната европейска десница.  

Според пишещото братство евродепутатите били „активирани“ от Русия в продължителна дезинформационна акция и пръв за нея в петък заговори белгийският премиер Александър де Кроо, който се позова на разкрития на специалните служби на Прага.

А те пък след продължително разследване били стигнали до заключението, че чешкият сайт „Гласът на Европа“ привличал избраници в Европейския парламент за разпространение на угодна за Кремъл пропаганда и осребрявал щедро услугата с руски пари.

Де Кроо, който е поредният ротационен председател на ЕС, подчерта в гръмкото си изказване, че „е налице силен натиск на Русия срещу Европарламента, представляващ безскрупулна намеса на най-високо равнище в работата на отговорните институции на Съюза“.

Тръгналият от Прага скандал сега заплашва да разтресе не само Брюксел, но и столиците на други страни, шест от които са цитирани от чешки медии като инкубатори на корумпирани депутати за Европарламента - Германия, Франция, Полша, Холандия, Белгия и Унгария.

Като лидерите на групите на либералите и зелените в законодателния орган на ЕС призоваха за вътрешно разследване, тъй като чешките специални служби разполагали с неопровержими доказателства, според които проруският информационен сайт „Гласът на Европа“ бил платил на евродепутати да разпространяват прокремълската пропаганда, както и да повлияят на общоевропейските избори през юни в желана от Кремъл посока.

А Валери Айе - водещата на листата за евровота на формацията на френския президент-лявоцентрист Еманюел Макрон, поиска лично от председателката на Европейския парламент Роберта Мецола да инициира „незабавно и прозрачно вътрешно разследване в сътрудничество с националните власти на замесените в скандала страни“.

„Десет седмици преди европейските избори гласоподавателите трябва да знаят дали евродепутати или кандидати за такива работят в подкрепа на Русия и тя им плаща за това“ - подчерта Айе в събота пред репортери в Париж.

„Това е пряка атака срещу нашата демокрация и политиците, които са получили пари да я осъществят, трябва да бъдат строго наказани, както политически, така и с осъдителни граждански присъди“ - настоя пък германският евродепутат Тери Райнтке - един от двамата водачи на листата на „Зелените“ в Германия за юнските избори.

Според информации на брюкселски медии, Мецола се била вслушала в призивите и била разпоредила на вътрешната служба за сигурност на Европарламента „DG Safe” да започне щателно разследване на депутатите, замесени в набиращата скорост афера.

Освен това шефката на Европарламента била поискала съдействето на белгийските специални служби да помогнат за разкриване на работещите за Москва в Брюксел еврократи и молбата й била получила положителен отговор.

Междувременно в Брюксел започват да витаят усилено слухове за замесените в далаверата на „Гласът на Европа“ членове на Европарламента от споменатите шест държави. Фокусът на обвиненията се концентрира преди всичко върху крайнодесни политически дейци най-вече от групата „Идентичност и демокрация“, в която членува и партията „Лига“ на италианския вицепремиер Матео Салвини.

Но съществуват опасения, че в аферата ще бъдат замесени и членове на групата „Европейски консерваторите и реформисти“, чиито водач пък е италианската премиерка Джорджа Мелони.

По-специално засега подозренията се насочват върху холандеца-консерватор Джюст Антуорд от формацията „Правилен отговор“ -  издънка на крайнодесния „Форум за демокрация“ на десния нидерландски лидер Тиери Анри Филип Боде.

В Германия съмненията за поставяне в услуга на Москва се фокусират върху радващата се на все по-голяма популярност партия „Алтернатива за Германия“, която за левицата е сто процента неонацистка.

Що се отнася до Унгария, то нарочените там за проруски хора са евродепутати  от управляващата партия „Фидес“ на премиера Виктор Орбан, който обаче никога не е крил приятелството си с Владимир Путин.

В Белгия светлината на разобличителните прожектори е насочена върху дейността на „Нов фламандски алианс“ - дясната популистка партия, която настоява за независимост на Фландрия.

Във Варшава пък подозренията са концентрирани в до неотдавна управляващата партия „Суверенна Полша“, а във Франция - към, разбира се, Националния сбор на Марин Льо Пен и Джордан Бардела, но също така и към крайно дясната формация „Реконкет“ на Ерик Земур.

Интерeсна подробност в избухналия скандал е фактът, че набеденият за руски глашатай и вербовчик на евродепутати чешки сайт „Гласът на Европа“, е скалъпен и разработен преди време в Нидерландия.

Сигурно поради тази причина премиерът на страната Марк Рюте нарече в неделя новината за скандала „особено тревожна“ и обеща, че правителството в Хага ще направи всичко необходимо, за да сътрудничи на разследването на белгийските и чешките магистрати.

Колкото до прякото финансиране на „Гласът на Европа“, то според италианския всекидневник „Ла Стампа“ негов основен спонсор бил приятелят на Путин - Виктор Медведчук.

Той е бившият украински олигарх и телевизионен магнат, когото Киев предаде миналата година на Москва като в замяна си върна 200 пленени от руснаците войници от елитния батальон „Азов“.

До понеделник или Малкия Великден за католиците, нито един лидер на набедените за проруски десни европейски партии не реагира на нападките в празничния уикенд срещу тях, но някои белгийски, италиански и френски медии допуснаха, че обвиненията са чиста проба компромат на левицата и центристите срещу консервативните националистически формации, набиращи все по-голяма скорост преди вота на 9 юни за нов състав на Европарламента.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук