Какво ще се случи сега с българите във Великобритания?
Не се очакват промени в реда за пътуване до Обединеното кралство, условията за осъществяване на бизнес, ползването на обществени услуги или извършването на парични преводи
Следва да се отбележи, че съгласно европейското право гражданите на държавите-членки на ЕС имат право на краткосрочно пребиваване на територията на друга държава-член за срок до три месеца, без никакви условия или формалности, като в този период те трябва да бъдат в състояние да се самоиздържат.
Българските граждани, съгласно европейското право, могат да пребивават на територията на друга държава-член и за срок, по-дълъг от три месеца, ако те изпълняват определени условия – да бъдат работници или самостоятелно заети лица, студенти, самоиздържащи се лица или членове на семейството.
В тази връзка е задължително наличието на съответна регистрация в Обединеното кралство – национален осигурителен номер /NIN/, UTR за самонаетите лица, наличие на пълно здравно застрахователно покритие за студентите и самоиздържащите се лица и др. Правата като граждани на ЕС в Обединеното кралство биха могли да се потвърдят и чрез кандидатстване за издаване на регистрационен сертификат и сертификат за постоянно местоживеене, но това не е задължение, а възможност, която потвърждава упражняването им на права съгласно европейското законодателство.
Вече е изградена неформална мрежа за постоянна комуникация между посолствата на държавите-членки на ЕС в Лондон, чрез която се създават оптимални условия както за обмен на информация при възникване на възможни проблеми, свързани с правата на гражданите на Европейския съюз в Обединеното кралство, така и за изработването на единни позиции и предприемане на съвместни действия.
В тази връзка приканваме българските граждани да информират писмено посолството за всякакви случаи на нарушаване на правата им на европейски граждани, прояви на дискриминационно и ксенофобско отношение, основано на етническа принадлежност или европейско гражданство.
След получаването н подобни сигнали посолството ще ги адресира както към компетентните британски институции, така и към българските власти.
Бихме искали да напомним, че в посолството има секции съответно по трудово-социални въпроси, търговско-икономически въпроси и консулска секция. В зависимост от естеството на конкретния проблем, българските граждани в Обединеното кралство могат да се обръщат към съответните секции, като подробна информация за контактите с тях се съдържа на страницата на посолството в интернет – www.bulgarianembassy-london.org.
Последвайте ни
0 Коментара: