Вече втори месец Румъния се управлява от правителство с ограничени правомощия в разгара на смъртоносната четвърта вълна от КОВИД-19 и на фона на енергийна и икономическа криза, пише БТА. 

Коалиционното правителство, оглавявано от Национално-либералната партия (НЛП) начело с Флорин Къцу, бе свалено от власт на 5 октомври с вот на недоверие, внесен от най-голямата парламентарна сила - Социалдемократическата партия. Тя обаче бе подкрепена от бившия коалиционен партньор Съюз за спасение на Румъния и от националистическата партия Алианс за единство на румънците.

Вчера парламентарните комисии трябваше да изслушат кандидатите за министри, предложени от номинирания за премиер представител на НЛП Николае Чука. Намерението бе 54-годишният генерал от резерва, досегашен министър на отбраната, да се яви утре в парламента с предложение за правителство на малцинството, съставено от либералите и партията на етническите унгарци - Демократичен съюз на унгарците в Румъния. Вместо това НЛП реши да направи обратен завой и върна мандата в последния момент. На извънредно заседание късно снощи изпълнителното бюро на НЛП реши още да прояви повече гъвкавост в преговорите с останалите политически сили за съставяне на парламентарно мнозинство и ново правителство. Защо тази гъвкавост не бе използвана до момента, вероятно никой няма да си позволи да признае публично.

ПАРЛАМЕНТАРНА АРИТМЕТИКА

Национално-либералната партия и Демократичният съюз на унгарците в Румъния разполагат в момента с общо 150 места в 466-местния парламент, след като Съюзът за спасение на Румъния (80 народни представители) напусна коалицията. За одобрение на правителство са необходими минимум 234 гласа.
Въпреки това разположение на силите, либералите продължаваха да твърдят до снощи, че предложеното от тях правителство на малцинството има шанс в парламента.

Преди ден Социалдемократическата партия обяви, че няма да подкрепи правителство на малцинството, а няколко часа по-късно либералите решиха да върнат мандата. Това подсили подозренията, че между двете най-големи партии текат някакви задкулисни преговори, колкото и да отричаха това лидерите им.

Бившият коалиционен партньор Съюз за спасение на Румъния (ССР) първи опита да състави правителство начело с бившия премиер технократ и бивш европейски комисар за земеделието Дачиан Чолош. Гласуването на 20 октомври бе красноречиво - предложеният от Чолош кабинет събра само 88 гласа.

"ФАРАОН НА БОЛНА ДЪРЖАВА"

През последните седмици в Румъния се засилват критиките по адрес на президента Клаус Йоханис и ролята му в настоящата политическа криза. Коментарите са, че без негово одобрение премиерът Флорин Къцу не би предприел ходовете, които доведоха до разпадането на коалицията между либералите, реформаторите от ССР и етническите унгарци. Йоханис е критикуван също, че губи ценно време за разрешаване на кризата.

Някои медии го нарекоха "фараон на болна държава". По време на държавно посещение в Египет миналата седмица Йоханис бе заснет да разглежда пирамидите със съпругата си като турист в разгара на правителствената криза и в момент, когато на "всеки три минути един румънец умираше от КОВИД-19", както заяви един от водещите здравни експерти - д-р Октавиан Журма. Няколко дни по-късно, на годишнината от трагедията в нощния клуб "Колектив", където през 2015 г. при пожар загинаха над 60 души, а близо 200 бяха ранени, Клаус Йоханис отиде да играе голф в комплекса на негов приятел бизнесмен.

"Йоханис изпусна от контрол управленския автобус, точно когато се спускаме по дълъг и неравен път, пълен с опасни завои, без посока и без спирачки. Но в автобуса се намира не само Флорин Къцу, а цяла Румъния", написа журналистът Дан Попа в коментар за информационния сайт Зиаре.
Неслучайно рейтингът на Йоханис се срина от 30 процента одобрение през септември на едва 14 на сто в края на октомври.

Нещата не изглеждат по-розови и за подкрепяния от него временен премиер Флорин Къцу - само седем процента от румънците му гласуват доверие, сочи анкета на агенция "Авангард".

Ако следващата неделя се състоят парламентарни избори, Социалдемократическата партия би получила 40 процента, Национално-либералната партия - 17 на сто, националистическата Алианс за единство на румънците - 14 процента, а Съюз за спасение на Румъния - 13 на сто.

Проучването показа още, че 80 процента от румънците смятат, че страната се движи в грешна посока, а една четвърт дават най-ниската оценка 1 (от 10 възможни) на правителството за начина, по който управлява здравната криза.

"В ПРЕГРЪДКИТЕ НА СДП"

Преди два месеца Национално-либералната партия (НЛП) бе водеща в управлението чрез правителството на Къцу, имаше поста председател на Камарата на депутатите, разполагаше със значително мнозинство в парламента, с висок процент на доверие и перспектива да изпълни докрай управленския мандат в период, в който се очакват милиардите евро по Националния план за възстановяване и устойчивост, коментира Йон Йоница във в. "Адевърул". Сега НЛП е в ръцете на СДП - Социалдемократическата партия, която бе сочена като най-върлия политически противник, тази, която върна Румъния с години назад в съдебната реформа и борбата с корупцията и която прокара икономически мерки, довели до бум на бюджетния дефицит, отбеляза анализаторът.

Същото мнение изглежда се споделя и от бившия коалиционен партньор на либералите - Дачиан Чолош. "В последните часове е видимо намерението на някои лидери на НЛП да се хвърлят в прегръдките на СДП", коментира лидерът на Съюз за спасение на Румъния (ССР) Дачиан Чолош. Според него либералите са изправени пред следния избор: възстановяване на коалицията със ССР или хвърляне в прегръдката на СДП.

"Надявам се все пак НЛП да помисли добре накъде води този път", каза Чолош и нарече потенциалния съюз между двете най-големи партии в парламента "токсичен алианс". "Знаем какво направи СДП, когато бе на власт", напомни Чолош и посочи, че от решението на либералите ще зависи пътят, по който ще върви Румъния през следващите няколко години.

Национално-либералната партия и нейният бивш лидер и настоящ президент Клаус Йоханис изглежда са скъсали тотално връзката си с реалността, коментират анализатори. В най-тежката здравна ситуация, в която е попадала Румъния в мирно време, в разгара на енергийна криза и буря от поскъпвания, политическите фактори си играят с управлението. Румъния изглежда като село без кучета и без огради, в което всеки си прави каквото иска, без закон, без институции, коментира Йон Йоница на страниците на "Адевърул".

Наред с това бившият лидер на либералите Лудовик Орбан, който загуби битката за председател на партията от Флорин Къцу на конгрес в края на септември, събира около себе си недоволни либерали.

Орбан подаде оставка като председател на Камарата на депутатите и напусна парламентарната група на НЛП, обявявайки, че е готов да "започне от нулата" с ново политическо движение. До вчера примерът му бе последван от 13 депутати и сенатори.

И това съвсем не е всичко: вчера националистите от Алианс за единство на румънците обявиха, че са започнали да събират подписи за стартиране на процедура по импийчмънт на президента Йоханис.

В момента той е в Глазгоу за участие в конференцията на ООН за климата, но в интерес на неговото политическо бъдеще и това на бившата му партия, присъствието му в Букурещ е повече от наложително. И не само присъствие, а отговорни и бързи действия, за каквито настояват румънците. /БТА/ /София Георгиева/