Президентът на Сърбия Александър Вучич сложи подписа си за връщане на задължителната военна служба в страната.

"Като върховен главнокомандващ и президент на републиката подписах съгласието си за редовна военна служба за 75 дни.

Вярвам, че правителството ще приеме това решение, защото Сърбия се нуждае от силна армия, която да възпира онези, които ни заплашват", каза сръбският държавен глава, цитиран от официоза "Политика".

„Надявам се, че всички разбирате колко необходима ни е силна армия, колко още оръжия ще трябва да купуваме, да произвеждаме, да създаваме.

Нашето желание не е да атакуваме когото и да било,

а да възпираме всички онези, които ни заплашват ежедневно“, каза Вучич на церемонията по повишаването в първите офицерски звания на 177 кадети от армията.

Военната служба ще бъде задължителна за мъжете, а за жените остава доброволна. Белград премахна наборната служба през 2011 г. и оттогава разчита на професионална армия.

На 13 септември сръбският премиер Милош Вучевич обяви, че "правителството е готово много бързо да внесе предложението за връщането на задължителната военна служба за гласуване в сръбския парламент“.

"Да" от депутатите е само формалност, тъй като "Сръбската прогресивна партия" на Вучич има солидно мнозинство.

Министър-председателят е на мнение, че решението е полезно както за самите младежи, така и за цялата страна.

„Това не е подготовка за войни и конфликти, а загриженост за страната. По този начин държавната ни не премахва професионалния състав, който е

ударната сила на сръбските въоръжени сили.

По този начин ще възстановим числеността на резерва, защото имаме 11-12 поколения, които не са служили в армията. Животът на никого няма да бъде съсипан за 75 дни.

През това време младежите новобранци ще имат парична издръжка, казармата ще бъде пригодена за днешното време“, добави Вучевич.

Предвижда се мярката да утежни държавния бюджет на Сърбия с около 100 млн. евро. Част от парите ще бъдат вложени във възстановяването на казармите в страната.