Сръбският президент Александър Вучич каза, че ще реши в периода между 10 и 15 октомври дали да приеме поканата на руския президент Владимир Путин за срещата на БРИКС, предаде ТАНЮГ.

Вучич каза вчера, че преди десетина дни е получил покана от Путин да се присъедини към срещата на върха на групата на страните с нововъзникващи пазарни икономики БРИКС, която се провежда от 22 до 24 октомври в руския град Казан, но заяви, че тогава ще има важни гости от чужбина.

Днес той подчерта, че вчерашното му изявление не е било категоричен отказ.

„Казах, че „ще видим“, само казах, че имам предварително организирани посещения и след това казах „ще видим“, изтъкна Вучич.

„Решението ще бъде взето между 10 и 15 октомври. Но няма никакво съмнение, че получихме важна покана, както и че имаме по-рано организирани важни посещения“, каза Вучич по време на съвместно посещение с президента на босненската Република Сръбска Милорад Додик на ремонтни дейности по граничния пункт „Каракай“ с Босна и Херцеговина.

Сръбският президент съобщи също, че утре ще има „най-важните“ разговори за добива на литий.

„Утре ще имам хора, които са против мината и хора, които са за мината. Ще имаме и някои хора от чужбина, с които ще разговаряме. Да видим различни неща, различни виждания по въпроса. Всички да се изправим едни срещу други. Но с разговор. А не със секири, мотики и не знам още какво“, заяви Вучич.

През юли Белград възстанови лиценза на австралийската компания "Рио Тинто" за добив на литий в долината Ядар, Западна Сърбия, две години след като предишното правителство спря процеса поради протести на природозащитни групи.

Ако проектът бъде осъществен, той би бил най-голямата литиева мина в Европа и би покривал 90 процента от нуждите на Стария континент от този ценен за зеления преход метал. 

От 28 юни досега в Сърбия бяха организирани множество протести срещу добива на литий поради опасения за вредата му за околната среда. Протестиращите призовават сръбските власти да приемат закон за трайната забрана на проучванията и експлоатацията на литий и бор в Сърбия.