Астрономи от Европа откриха нова звезда, разположена в клъстер, който се намира около супермасивна черна дупка в самия център на Млечния път. 

Скоростта на звездата, наречена S4716, е много висока. Тя обаче е на много близко разстояние от черната дупка. Тази звезда прави пълна обиколка само за 4 години.

Центърът на Млечния път е много привлекателен за специалистите, защото има огромен брой необичайни и много интересни обекти. Например в центъра на нашата галактика е свръхмасивната черна дупка Sgr A*. Тя е поне 4 милиона пъти по-тежка от Слънцето. Около нея са разположени по-малки дупки, както и звезди, облаци от газ.

Тръпката е навсякъде с efbet.com
 

Специалистите успяха да проучат много звезди от клъстера Sgr A *. Най-голямо внимание беше обърнато на звездата S2, която е много ярка и е разположена възможно най-удобно, за да може да се наблюдава. В същото време поради е малко проблематично да се наблюдават съседни звезди, защото можете да ги видите само когато S2 е възможно най-далече от черната дупка.

Специалисти от университета в Кьолн, заедно с Флориан Пайскер, се възползваха от възможността. Те са работили в обсерваторията Кек и ESO. Те успяха да открият чисто новата звезда S4716. Орбитата й минава възможно най-близо до черна дупка с огромна маса от орбитите на други звезди в клъстера. S4716 може да се отдалечи до 702 а.а. и след това да се приближи до 98 а.а., което е 10 пъти разстоянието от Слънцето до Сатурн. Звездата има много удължена орбита, пълната обиколка отнема буквално четири години.

S4716 може да достигне скорост от 8000 километра в секунда. Този показател може да се сравни със скоростта на друга известна звезда в нашата галактика - US 708. Скоростта й достига 12 хиляди километра в секунда. Струва си да се обърне внимание на факта, че S4716 принадлежи към спектралния клас B. Синьо-бялото джудже има светимост, както и маса, която е няколко пъти по-голяма от Слънцето.


Превод: БЛИЦ