Холандското правителство оттегли разрешението си за кацане на самолета на турския външен министър, който трябваше да говори на митинг в Ротердам във връзка с референдума за конституционни промени в Турция, съобщават световни агенции.
Правителството на премиера Марк Рюте забрани на Мевлют Чавушоглу да кацне в страната, пояснявайки, че посещението му би "заплашило обществения ред и сигурността".

"Турските власти публично заплашиха с налагане на санкции. Това не позволява да се достигне до разумно решение. Поради тази причина трябва да се знае, че Холандия ще оттегли разрешението за кацане", се отбелязва в съобщението на властите.

Преди решението да бъде взето турският външен министър обяви, че ще пътува до Ротердам, въпреки че властите не разрешават да говори на събитието.

Вчера кметът на Ротердам заяви пред журналисти, че няма да се позволи на турския министър да води кампания за агитиране на турците в Холандия по време на посещението.

Чавушоглу заяви в интервю за СиЕнЕн-Тюрк по-рано днес, че ако Холандия откаже достъп да лети до града, Турция ще отговори с тежки икономически и политически санкции.

Казусът идва на фона на предстоящите в сряда парламентарни избори в Холандия.

Германия също влоши отношенията си с Турция, след като местните власти в няколко града не разрешиха на турски министри да агитират на германска земя за референдума през април в Турция. Турският президент Реджеп Ердоган дори нарече действията на германските власти "нацистки практики".

На 16 април турците гласуват на референдум за промени в конституцията, които биха увеличили правомощията на Ердоган за сметка на парламента.