Тази нощ руският град Острогожск (Воронежка област) беше атакуван от киевски дронове. Последва пожар, а местни жители твърдят, че има и ранени. Тази информация беше споделена от губернаторът на Воронежска област Александър Гусев в Telegram. 

Според него първо руските окупатори са открили и уж унищожили един самолетен дрон.

„В резултат на падане на отломки от дрон в една от общините е възникнал тревен пожар, който по предварителна информация е пламнал от осколки... Няма големи разрушения на терена“, твърди той, цитиран от UNIAN.

По-късно Гусев написа, че се твърди, че още няколко дрона са били прихванати и унищожени, а в резултат на падащи фрагменти е започнал пожар, който провокирал детонацията на взривни предмети в склад за боеприпаси. 

Русия твърди, че в резултат на падащите отломки от дронове е започнала детонацията на „взривоопасни обекти“.

„Към този момент не са установени нови жертви или щети на цивилни сгради“, се казва в изявлението.

След атака с дрон в Острогожск се взриви и горя склад за боеприпаси, съобщава АСТРА. Журналистите добавиха, че в този град има учебен център за подготовка на младши специалисти в бронетанковата служба на руското министерство на отбраната.

Важна новина за войната, който си струва да знаете 

През юли тази година ръководителят на администрацията на общинския район Острогож Сергей Хорошилов каза, че в Острогожск искат да открият изложба на военна техника на въоръжените сили на Украйна, която е заловена в окупираните град Мариупол (Донецка област).

Заслужава да се отбележи, че след като руснаците нахлуха в Украйна, Руската федерация многократно се оплакваше от атаки с дронове - в резултат на атаките, по-специално, летища и самолетите, които бяха на тях, както и инфраструктурата на петролните рафинерии, бяха повредени.

Преди седмица в град Пролетарск (Ростовска област) петролно депо беше атакувано от дронове. Пожарът все още не е бил потушен, когато съоръжението отново е атакувано от дронове. По-късно стана известно, че огънят е обхванал суха растителност, а след това са започнали да горят жилищни сгради.

Фронтови новини от „най-горещото“ направление на украинското настъпление в Курск

Украинският военен експерт Дмитрий Жмайло отбеляза, че около три хиляди руски войници са се озовали в оперативна среда в района на Курск, след като украинските въоръжени сили взривиха три основни моста през река Сейм.

„Много от тях се предават, както свидетелстват нашите военни, които отиват на ротация в района на Суми, но някои групи оказват яростна съпротива, например в село Малая Локня, където се барикадираха руснаците в женската колония и дори привлече персонал от охраната, за да отблъсне украинските атаки“, каза той, цитиран от UNIAN.

Според него Кореневското направление в Курска област остава най-горещо: там през последните дни украинските въоръжени сили успяха да преминат през селата Витрено и Никипеловка. 

Новите селища също бяха взети под контрол: Журавлевка, Калинов i Кругленкое.

„Събитията се развиват по-малко динамично на изток от град Суджа, по-специално в посока Мартиновка, където има леко напредване, но общата динамика е по-бавна. 

Глушковският район е обкръжен от река Сейм на север, украинските войски на изток и украинската граница на запад, ние активно използваме дронове и артилерия, сега силите на отбраната се опитват да заемат изгодни позиции и стратегически височини.

Анализаторът добави, че отбранителните сили също се стремят да поемат огневия контрол на основните магистрали.

„По-специално, магистралата Курск-Белгород, за да се прекъснат доставките, което е от решаващо значение за руснаците, за да поддържат Харковския плацдарм, и магистралата Курск-Рилск-Лгов, където руснаците активно се укрепват, но тази територия вече е в обсега на нашата артилерия“, добави той Жмайло.

Операция в района на Курск

Военният експерт Дмитрий Снегирев каза, че руски части се прехвърлят в района на Курск както от различни посоки на фронта в Украйна, така и от тиловите райони на Русия.

„810-а бригада морска пехота е изведена от Покровското направление, постоянното й местонахождение е Севастопол, и е прехвърлена на Курското направление.

Една от най-боеспособните бригади на т.нар. от Красногоровка, кураховско направление, в курско направление 1-ви щурмови отряд на бившата ЧВК „Вагнер” е изведен от посоката на Краматорск, сега е доброволчески корпус под командването на „Ратибор” и е прехвърлен на Курска посока“, каза той.

Експертът разказа как Русия е прехвърлила части от фронтовата линия в Украйна в района на Курск

Снегирев каза, че руски части се прехвърлят в района на Курск както от различни посоки на фронта в Украйна, така и от тиловите райони на Русия.

„810-а бригада морска пехота е изведена от Покровското направление, постоянното й местонахождение е Севастопол, и е прехвърлена на Курското направление Една от най-боеспособните бригади на т.нар. от Красногоровка, Кураховско направление, в Курско направление, 1-ви щурмови отряд на бившата ЧВК „Вагнер“ е изведен от посоката на Краматорск, сега е доброволчески корпус под командването на Ратибор, и е прехвърлен в посока Курск“, каза той, цитиран от UNIAN.

Експертът казва, че подобна е ситуацията и със специалния отряд на Ахматския полк, но това не са хората на Кадиров, а специалният отряд „Аида“, който е сформиран от представители на славянската националност.

„Освен това се прехвърлят части и от тиловите райони на Руската федерация. Сега в Курска област вече са регистрирани части от т. нар. сибирски дивизии, въведени са бойни буряти. 

Според нашите балтийски приятели руската армия е принудена да прехвърли подразделения дори от Калининградска област и това е доказателство, че руската армия разполага с малко оперативни резерви и е доста показателно, че в Харковско направление, според аналитичния отдел на ГУ „Права. Права", на фона на събитията, които се случват в района на Курск, се появиха части от 116-та бригада специални сили на руската гвардия, т.е. това не са въоръжените сили на Руската федерация. 

Те използват всичко, което имат имам“, добави Снегирев.

Операция в района на Курск – подробности

Руските власти изглежда са решили да пренебрегнат мащаба на проблема, който украинските въоръжени сили им създават с нахлуването си в района на Курск. 

Това мнение изрази заместник-командирът на Разузнавателния център на Силите за отбрана на Естония подполковник Янек Кеселман, пише ERR.

Той отбеляза, че според негова информация приблизително 900-1300 квадратни километра от територията на Курска област са под контрола на въоръжените сили на Украйна и след разрушаването на мостовете през река Сейм възниква трудна дилема пред Въоръжени сили на Руската федерация.

„Това не е лесна задача“: бивш служител на щаба на НАТО за ситуацията в района на Курск

Руският президент Владимир Путин, на фона на настъплението на украинските въоръжени сили в района на Курск, трябва спешно да намери нова военна стратегия.

Това каза в интервю за BILD бившият ръководител на щаба за стратегическо планиране на НАТО Стефани Бабст. 

„Досега руснаците разчитаха на унищожение, но Путин не може просто да завладее региона с бомби и непрекъснат артилерийски огън, както направи руската армия с украинските градове в Донбас“, заяви Бабст.

Тя отбеляза, че мащабни въздушни удари в района на Курск биха застрашили най-важните руски инфраструктурни обекти. По-специално, това са газоразпределителната станция Суджа и АЕЦ Курск, разположени на около 35 км западно от Курск и на 60 км от украинската граница, уточнява UNIAN.

Руската армия ще трябва да извърши умели хирургически интервенции, ако иска да върне района на Курск, това не е лесна задача“, каза Бабст.

Ситуацията в района на Курск

Настъплението на украинските въоръжени сили на руска територия започна на 6 август. 

Оттогава военните успяха да поемат контрола върху значителна територия на Руската федерация, както и да попълнят обменния фонд с голям брой руски военни.

Вчера главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Александър Сирски докладва на президента Владимир Зеленски, че те са успели да поемат контрола над друго селище в района на Курск.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!