Компоненти за ракети: Кой в САЩ и Швейцария помага на руснаците
"Основният проблем са така наречените "сиви" вносители и производство в Китай, които копират микрочипове
Неутралната Швейцария и Щатите са станали лидери в снабдяването на руския военно-промишлен комплекс с важни компоненти, установиха изследователите на проекта OCCRP.
Русия, Иран и Китай са изградили сложна и умна система за заобикаляне на санкциите. Киев има много работа с частни проекти на Запад, твърдят ализатори пред Фокус.
Примерът за неутрална държава Швейцария стана първата в Европа, която произвежда компоненти за руски оръжия.
Швейцарските банки държат до 200 милиарда долара от Москва. Такива данни бяха представени от разследващи експерти на заседание на Хелзинкската комисия в Конгреса на САЩ.
"Парадоксът е, че Швейцария заема категорична позиция за участие във всеки въоръжен конфликт. Те подчертават неутралитета. Тогава как станаха първата страна в Европа, която доставя критични компоненти за руски оръжия," пита Елена Трегуб, изпълнителен директор на Независимата комисия за защита срещу корупцията.
Швейцария е следвана от Германия, Холандия, Обединеното кралство, Австрия и Франция. Друга част от военната техника се произвежда от Япония.
Производителите от САЩ са на първо място в света сред западните страни, добави Трегуб.
„В руските оръжия открихме около 300 компонента, произведени от 60 различни американски компании. За съжаление, това е водещата страна в западния свят, която доставя на руснаците важни компоненти с двойна употреба“, каза тя.
Швейцарските банки помагат на Москва да избегне санкциите и експортния контрол, за да попълни военните доставки. Дрю Съливан, съосновател на антикорупционния проект OCCRP, отбелязва, че цифрата от 200 милиарда долара е силно подценена. Швейцарските финансови институции контролират трилиони долари. Парите идват от офшорни компании и други структури по света, които трудно могат да бъдат проследени.
В действителност руснаците съхраняват до 400 милиарда долара в Швейцария, каза Съливан.
Темата за западните компании, опериращи на пазарите на Русия, Китай и Иран, напоследък стана актуална, казва в разговор за Фокус Александър Краев, директор на програмата за Северна Америка на украинския Съвет за външна политика Prism.
Повечето западни пакети от санкции, каза той, са насочени към държавните компании в Русия, Иран и Китай. Малко внимание беше обърнато на частния бизнес, защото се смяташе, че той няма да окаже голямо влияние върху веригата на доставки.
"Американците, използвайки примера на Китай, показаха как действат. Украйна трябва да вземе наръчник за санкции и да започне да разработва ограничения за конкретни частни проекти. Трябва да се каже, че Щатите не покриват бизнесмени, търгуващи със стоки с двойна употреба с Русия, както се вижда от речта на следователи в Конгреса", каза той.
Съединените щати приеха регламент преди две години, изискващ от големите международни банки да предоставят данни за заинтересованите страни на Министерството на правосъдието. Руснаците, иранците и китайците работят в такива ограничения от много години. Според експерта през това време те са създали сложна и интелигентна система за заобикаляне на санкции от десетки кухи компании и платежни системи.
"Това е една от причините ЧВК Вагнер да работи в Африка. Големи суми пари минават през компании на този континент, откъдето китайците изтласкаха Щатите през последните 10 години", добави Краев.
Въпросът с доставките на стоки с двойна употреба за Руската федерация зависи от конкретни компании. Някои изпращаха стоки преди налагането на санкции срещу Русия, докато Швейцария формално изобщо не ги е въвела, обръща внимание ръководителят на отдела на Националния институт за стратегически изследвания, експертът по сигурността Алексей Ижак.
"Русия може да злоупотреби с компоненти, доставени от САЩ и Швейцария. Украйна така или иначе трябва да вдигне шум и да говори за това на всички платформи", обясни той пред Фокус.
Изпомпването на руско оръжие, според експерта, явно не е част от политиката на двете страни. Проблемът е във внимателния мониторинг на изпълнението на санкциите, поради което Иран масово получава военни компоненти от Запада от 80-те години на миналия век.
"Основният проблем са така наречените "сиви" вносители и производство в Китай, които копират микрочипове. Най-вероятно това се отнася до американски и швейцарски компоненти в системи за управление, оптика и отделни компоненти, които Руската федерация получава незаконно. Няма да е възможно да им осигурим напълно танк или друго оръжие", заключи Ижак.
Противно на санкциите на въоръжените сили на РФ, тази година можеше да бъдат получени 12 нови изтребителя Су. Западните ограничения не засягат силно военната авиационна индустрия.
Ирландия започна разследване, след като откри части от своите производители в руски дрон камикадзе, който атакува Николаев. В БПЛА е открит карбуратор на двигател с надпис "Tillotson. Made in Ireland".
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
14 Коментара: