Парламентът на Косово е гласувал в събота да сформира екип за преговори със Сърбия, за разрешаване на споровете между двете страни, информира Reuters. Сърбия и Косово водят диалог, под егидата на Европейския съюз, за да разрешат проблемите, останали от 2013 година.

Досега обаче има малък напредък в разговорите. Отношенията между тях достигнаха до нова ниска точка в петък, когато парламентът в Прищина одобри създаването на постоянна армия от 5 000 души. Решението на Прищина идва само седмица след като сръбският премиер обяви, че подобна мярка може да провокира военна интервенция от страна на Белград. Планът на Тачи смути много политици в Косово, в съседните балкански страни и редица западни дипломати, които го оцениха като опит да се вземат три сръбски провинции, населени предимно с албанци. В замяна Сърбия ще вземе част от северно Косово, населена предимно със сърби, които отказват да признаят управлението на Прищина.

Косово е признато от повече от 110 държави, но без Сърбия, Русия или Китай. Вашингтон обяви, че приема всяка сделка, стига сърбите и албанците да са съгласни на нея, но опонентите на промените на границата смятат, че това би довело до етническо прочистване, което е една от основните причини за войните на Балканите от последното десетилетие на 20 век.. Кадри Весели, председател на парламента на Косово заяви: „Днес взехме решение, което е важно за нашия суверенитет и интегритет и е в партньорство с международната общност“. Преговорният екип ще се състои от 12 души, като в състава му ще влязат представители на правителството, на опозицията и на гражданското общество. По-голяма част от опозицията са бойкотирали днешната парламентарна сесия.