Ковачевски с много лоша новина за българите в РСМ навръх 3 март
Промените в конституцията ще се извършват след постигане на широк обществен консенсус, обяви премиерът на РСМ, което обаче засега изглежда невъзможно
Промените в конституцията ще се извършват чрез обществени обсъждания с включване на всички заинтересовани страни, след постигане на широк обществен консенсус. Това заяви премиерът на РС Македония Димитър Ковачевски, който уточни, че не е предвидено провеждане на лидерска среща.
Дебатът за промените в конституцията, според него, трябва да започне на експертно ниво, защото първо трябва да се напишат промените в конституцията, за да видят гражданите и всички останали как изглеждат.
Вархей в ЕП: РСМ трябва да изпълни Договорите, които е подписала ВИДЕО
„Това ще бъде направено от експерти от Министерство на правосъдието, университетски преподаватели, а вероятно и представители на политически партии. Относно включването на всички политически партии, естествено, че те ще бъдат включени в самия процес, тъй като конституционните промени предвиждат участието на всички в парламента и ще премине през няколко етапа“, уточни Ковачевски, предаде БГНЕС.
За започването на преговори на РС Македония за членство в ЕС е необходимо българите там да бъдат вписани изрично в конституцията на страната. Невъзможността за приемане на конституционните промени означава спиране на процеса на преговори с ЕС, припомни преди дни и министърът на външните работи Буяр Османи. Той подчерта, че независимо кое правителство ще бъде на власт, ще трябва да осъществи тези конституционни промени.
Твърдо против
В същото време 80% от македонците в Северна Македония отхвърлят вписването на българите в конституцията. Това показват данните от проучване на македонския институт "Социетас цивилис" направено съвместно с фондация "Конрад Аденауер".
На въпросът "Трябва ли РСМ да приеме други общности, включително българската, към конституцията си по пътя към ЕС?" 65% от гражданите на страната отговарят с "Не". Разглеждайки тези данни от гледна точка на етноса, македонците доминират с 80% "Не", докато албанците гледат по-положително на перспективата с 53% "Да".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
7 Коментара: