Вамериканския щат Тексас влезе в сила крайно строг закон за забрана на абортите. Дори изнасилени нямат право да прекъсват бременността, а доносите за нелегални аборти се поощряват с премия от 10 000 долара, предава "Дойче Веле".

От 1 септември в американския щат Тексас е в сила нов закон срещу прекъсването на бременността – тъй нареченият Heartbeat Act (Закон за ударите на сърцето). Той забранява абортирането от момента, в който вече могат да се доловят първите сърдечни тонове на зародиша. Обикновено това се случва в шестата седмица от началото на бременността.

Изключение не се прави дори за случаите на бременност след изнасилване или при кръвосмешение. Авторът на закона – сенаторът-републиканец от град Остин Брайън Хюс обаче има обяснение за това:

„По този начин можем да предотвратим още една травма и още една жертва – на неродено дете“.

През 1973 година Върховният съд постанови, че прекъсването на бременността е позволено без никакви ограничения до 12-та седмица, а в някои случаи и до 24-та седмица.

Премия от 10 000 долара за донос

Консервативни политици като Хюс обаче измислиха начин как да подкопаят това конституционно право, вкарвайки в закона нова клауза. Според нея, ако дадена жена бъде хваната в нарушение на закона, тя трябва да плати парична награда от 10 хиляди долара на човека, който я е издал на властите.

Сенатор Хюс не се трогна особено от това, че тази клауза породи възмущение в цялата страна. За него по-важно е това, че законът работел.

Американското правосъдно министерство подаде съдебна жалба срещу закона, защото го намира за противоконституционен. Тази събота (2 октомври) във Вашингтон се провежда протест – шествие на жени, които настояват за правото сами да решават. С темата ще се занимае също и Върховният съд. През декември той ще разгледа подобен случай от щата Мисисипи.

Привържениците на рестриктивната мярка се надяват, че мнозинството консервативни върховни съдии ще решат казуса в полза на движението Pro-Life („За живота“). Съществува опасност някои щати с републикански правителства като Флорида, Охайо и други да възприемат примера на Тексас и дори да копират клаузата за паричните премии на доносниците.

За правото на аборт

Ракел Фейшък от Хюстън живее с травмата, за която мъже като сенатор Хюс говорят като за нещо чисто теоретично. Преди 10 години, когато била на 22, била изнасилена, след като на едно парти ѝ сипали нещо упойващо в питието. Единственото, което си спомня жената, е че после се озовала на задната седалка на някаква кола заедно с непознат мъж. А тогавашният ѝ приятел, вместо да прояви съчувствие, също поискал секс.

Фейшък забременяла и решила – не без помощ от психолог – да абортира. „Прекъснах тази връзка и бременността. А според новия закон щях да съм длъжна да износя детето и завинаги да остана свързана с мъжа, който ме е изнасилил“, казва тя.

Днес Ракел Фейшък има нова стабилна връзка и дори е станала майка. В работата си оказва помощ на жертви на сексуално насилие. Включително и поради това, че е имала правото на избор, тя е успяла да намери обратно пътя си в живота.

Така се наричат и привържениците на правото на избор – движението Pro Choice (За избор) се застъпва за правото на аборт. Мнозинството американци са на мнение, че това право трябва да остане в сила.
Противници на аборта: Холи Скот и нейните деца


Но за републиканците изглежда са по-важни онези 40 процента от американците, които стоят на страната на Pro-Life и се застъпват за правото на неродения живот. Особено евангелистките християни не са склонни на никакъв компромис по този въпрос. Например Холи Скот, която е родила 8 деца, а през януари очаква девето. За нея всеки живот е дар от Бога.

Смъртни заплахи срещу лекари

„Тук в Тексас всеки има оръжие“, казва Джим Джоунс. Лекарят вече е получавал смъртни заплахи и се страхува какво може да се случи, ако войнствени привърженици на движението Pro-Life проучат кой е той, как се казва и къде се намира кабинетът му. Защото това не е истинското му име. Той си спомня как през 1960-те години много жени от отчаяние прибягвали до нелегални методи за прекратяване на бременността, например с белина или метални закачалки за дрехи. „Връщаме се точно към тези времена“, казва той.

Според Джоунс, новият закон ще засегне между 80 и 90 процента от жените, които идват в неговия кабинет. Той нарича това нечовешко. Повечето от неговите пациентки просто не могат да си позволят лукса да пътуват 7 или 8 часа с кола до някой съседен щат. А социално слабите и травматизирани жени са още по-онеправдани, допълва той.

„Хората твърдят, че са „за“ живота. Но всъщност са „за“ раждането – за раждане на всяка цена. Джим Джоунс може с часове да разказва случаи от практиката си на лекар. Например за едно 9-годишно момиче, изнасилено и забременяло от собствения си баща. „Нямам думи да опиша всичко това“, казва той. Човек като него, който цял живот е помагал на другите хора, няма да спре да оказва помощ. Но и не бива да го разгласява, защото в Тексас вече е станало страшно.