Европейският съюз получи уверения от Анкара, че Турция ще спазва споразумението за мигрантите, съобщи върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел, цитиран от Дойче веле. Той направи изявлението след разговор с турския министър на външните работи Мевлют Чавушоглу, съобщава "Монитор".

По-рано, след като се появи информация, че Анкара вече няма да спира бежанците да пресичат границата с ЕС, Брюксел призова турските власти да спазват постигнатите договорености по отношение на мигрантите. Петер Стано - официален представител на Борел, заяви, че Брюксел не разполага с официална информация, че Турция ще престане да изпълнява ангажиментите си да спира миграцията към ЕС и че случаят се изяснява.

Вчера представителят на турското правителство Фахретин Алтън заяви, че вече всички бежанци свободно могат да пресичат границата между Турция и ЕС. По думите му, турските власти вече нямат друг вариант, освен да смекчат политиката си към нелегалните имигранти, желаещи да влязат в Европа.

В отговор на това България и Гърция усилиха контрола на границите си.

ЕС и САЩ заявиха в Съвета за сигурност на ООН, че Русия трябва незабавно да прекрати военната си операция в Сирия, предадоха информационните агенции.

По искане на САЩ, Великобритания, Германия, Франция и други страни беше свикано извънредно заседание на съвета заради бомбардировките в Сирия. 33-ма турски военни бяха убити при въздушен удар в провинция Идлиб.

"Призоваваме Руската федерация незабавно да прекрати операциите на своите бойни самолети. Призоваваме и сирийските сили, и Русия, която ги подкрепя, да се изтеглят зад линиите, установени през 2018 г. за прекратяване на огъня." - заяви представителката на САЩ Кели Крафт.

По думите й, "форматът от Астана" за изход от конфликта, създаден приз 2017 г. по инициатива на Русия, Турция и Иран, е "изцяло разрушен" и няма възможност за връщане към него.

Страните от ЕС излязоха със съвместно изявление, което беше прочетено от постоянния представител на Белгия в ООН Марк Пекстен, председателстващ Съвета за сигурност през февруари. В документа страните от общността призовават Москва и Дамаск "незабавно да прекратят огъна" и да осигурят "безпрепятствен хуманитарен достъп" до пострадалите райони на Сирия.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш определи обстрела в северозападната част на Сирия като "един из най-тежките моменти" на 9-годишната война и призова участниците в конфликта към примирие.

Представителите на Турция и Русия оцениха по различен начин събитията в Идлиб, предаде "Ройтерс".

Съюзниците от НАТО изразиха категоричната си солидарност с Турция по време на извънредното заседание на Алианса, което се проведе в Брюксел по искане на Анкара. То беше свикано по силата на чл. 4 от Вашингтонския договор на НАТО във връзка със ситуацията в Сирия.

В съобщение, публикувано на сайта на НАТО се посочва, че в срещата са участвали представители на всички 29 съюзнически държави.
"Съюзниците изразиха най-дълбоки съболезнования във връзка с гибелта на турските войници близо до Идлиб.

Те осъдиха неизбирателните въздушни удари на сирийския режим и неговата поддръжничка Русия в Идлиб и ги призоваха да спрат настъплението си, да зачитат международното право и да подкрепят усилията на ООН за намиране на мирно решение." - се казва в изявлението.