Кубинският министър на външните работи Фелипе Перес Роке заяви, че предложенията на новоизбрания американски президент Барак Обама за облекчаване на санкциите, наложени от САЩ на Острова на свободата, могат да станат първа стъпка за подобряване на отношенията между двете страни.
„Ако той го направи, това може да е първата положителна стъпка“, каза кубинският първи дипломат. Роке отбеляза, че това ще е само началото. Той се надява, че най-накрая правото на кубинците да изберат своя собствен път на развитие ще бъда уважено. Изказването на кубинския министър е първия директен отговор на предложенията, направени по време кампанията на Обама за облекчаване на ограниченията върху пътуванията на американски граждани от кубински произход в Куба и изпращането на пари на кубинците от техни роднини. Избирането на Обама за президент подхрани надеждите за подобряване на двустранните отношения, особено след изказването му, че той е открит за обсъждания. /Ройтерс