Кюрдските сепаратисти обявиха временно примирие

https://blitz.bg/svyat/kyurdskite-separatisti-obyaviha-vremenno-primirie_news26052.html Blitz.bg

Кюрдските сепаратисти обявиха едностранно деветдневно примирие с турската армия, което започва в неделя, за отбелязване на мюсюлманския религиозен празник Еид ал Адха (Курбан байрам), съобщи техният говорител Ахмед Данис.

“Обявихме примирие и прекратяване на военните операции срещу турската армия от тази вечер за деветдневен период по случай Еид,” каза говорителят на Кюрдската работническа партия (ПКК). „С това искаме да демонстрираме желанието си за намиране на политическо решение на проблема,” добави той. Изказването бе направено от планините Кандил на границата между Ирак, Иран и Турция. „Надяваме се, че Турция ще вземе мерки за подготовка на почвата за диалог вместо военната алтернатива,” посочи още Данис. Кюрдските сепаратисти осъществяват нападения в Турция от своите убежища в Ирак, а турската армия обстрелва многократно предполагаемите бази на кюрдите на територията на Северен Ирак. Конфликтът предизвика напрежение в отношенията между Анкара и Багдад. /АФП 
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай