Лавров за резултатите от изборите в Турция: Питайте американците
"Нашите турски колеги разбират произхода на случващото се", каза руският външен министър
Съединените щати свързват възможна промяна във външната политика на Турция с елиминирането на Реджеп Тайип Ердоган на предстоящите избори, като смятат, според турското издание на Haber7, „да го заменят с втори Зеленски“. Москва е готова да подложи рамо на Анкара.
Руският външен министър Сергей Лавров беше на работно посещение в Анкара, където проведе разговори с турския си колега Мевлют Чавушоглу и бе приет от турския президент Реджеп Тайип Ердоган в президентския дворец в Аксарай (Белия дворец). Турската страна оказва такава чест само на най-важните и уважавани гости.
Разбира се, това далеч не беше първото посещение на Лавров на турското крайбрежие, ако имаме предвид бързото многопрофилно развитие на сътрудничеството и взаимодействието между двете страни. За последен път той посети тук през юни 2022 г. Но сегашното посещение съдържа важна оригиналност.
Факт е, че преди ден официалният представител на президента на Турция Ибрахим Калин посети Москва със специална мисия и беше приет от руския президент Владимир Путин. Според турския вестник Hürriyet пратеникът е предал специално писмо от Ердоган, чието съдържание не се разкрива.
В тълкуването на изданието „съобщението съдържа някакъв нов сценарий за разрешаване на украинската криза и инициативата на Анкара за създаване на нова международна архитектура за сигурност“.
Турската правителствена агенция Anadolu, цитирайки Калин, посочва, че "Анкара не смята контактите с руската или украинската страна за достатъчни за уреждането на Украйна и предлага да се създаде по-широка конкретна основа за преговори за постигане на мир".
Калин в Москва обсъди такива въпроси като възможността за лично участие на Путин в предстоящата церемония по доставка на гориво за АЕЦ "Аккую", проблемите на двустранните отношения и, разбира се, Украйна. В същото време Калин посочи, че е изпратено послание до Ердоган от руския лидер.
В този контекст турската преса представи посещението на Лавров в Анкара като продължение на започналия в Москва диалог между Путин и Калин. Всички очакваха някакви „сензационни изявления“.
Неслучайно на заключителната пресконференция на външните министри на Турция и Русия в Анкара пристигнаха много чуждестранни журналисти, включително от Истанбул, които засипаха Лавров с въпроси, свързани основно с руско-украинския конфликт.
"Нашите турски колеги разбират произхода на случващото се", каза Лавров.
- "Това е разрушителната линия на Запада, водена от Вашингтон, поставената от тях задача да нанесе стратегическо поражение на Русия на бойното поле", заяви той.
"Те се опитват, както се казва сега, да „отменят държава“, която иска да провежда политиката си в съответствие с международните правила. Те не крият, че след поражението на Русия на ред идва Китай и всяка страна, която ще се задоволи със собствените си интереси, а не с интересите на САЩ и други западни страни", обясни руският министър.
"Многократно сме казвали, че не отказваме преговори. Но те могат да вземат предвид само интересите на Русия, които ние излагаме от много години в диалог с нашите западни колеги", каза Лавров.
"На фона на ежедневните изявления от Киев, Вашингтон и Брюксел, че войната не може да бъде спряна, и на фона на противоречиви постулати и призиви Русия да спре войната и да седне на масата за преговори, това е безскрупулно", добави той.
Освен в Украйна, има процеси и по пътя на мирното уреждане в Сирия, към което в навечерието на изборите на 14 май активно се стреми преди всичко Турция.
В тази връзка Чавушоглу каза, че се провежда подробно обсъждане на дневния ред на преговорите във формат на среща на външните министри на Русия, Турция, Иран и Сирия, която трябва да се проведе "в близко бъдеще". Би било желателно Турция да проведе такива преговори преди изборите.
Що се отнася до други теми, сделката за зърното, ситуацията в Близкия изток, Закавказието, стана ясно, че позициите на Москва и Анкара по повечето от тях са поне сходни, ако не и идентични.
По-специално по отношение на сделката за зърно, Чавушоглу призна, че руските искания в контекста на споразуменията не се изпълняват.
Според него „подкрепяме усилията на ООН и ние самите водим такива преговори за премахване на съществуващите пречки пред руските храни в контекста на сделката и признаваме легитимността на исканията на Русия за премахване на тези ограничения“.
На свой ред Лавров посочи, че „Русия ще работи извън рамките на зърнената сделка, ако западните страни не проявят конструктивност, има възможности да се направи това с Турция и Катар“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: