Тайно, без много шум и без да информира дори комисарите си, председателят на Европейската комисия Урсула фон Дер Лайен е назначила на 11 юли на изключително важен пост в институцията видна американска лобистка.

Фаворитката на Фон дер Лайен се казва Фиона Скот Мортън, преподавателка е в престижния университет в Йейл и от 1 септември трябва да оглави Генералната дирекция на ЕС, която се бори срещу антиконкурентното поведение на Стария континент и злоупотребата с господстващо положение на пазара на доминиращите индустрията на информационните технологии американски компании.

Тези компании са “Епъл”, “Майкрософт”, “Мета”, “Амазон” и други отвъдокеански гиганти, за които Мортън досега е лобирала в Брюксел, получавайки от всеки един от тях по около 1 милион долара годишно.

Скандалът с “потайното” назначение на Фиона Скот Мортън разкри френският вестник “Льо Монд”, който подчерта, че в публикуваната на сайта на ЕК нейна биография влиятелната лобистка, която е работила две години в Министерството на правосъдието на САЩ, не е посочила дори народността си.

 

Фиона Скот Мортън от 1 септември ще Генералната дирекция на ЕС
 

В петък, 14 юли, Европейската комисия отхвърли искането на Франция да „преразгледа“ назначаването на американската лобистка на ключов пост в изпълнителната власт на ЕС, занимаващ се с регулирането на американските технологични гиганти. „Решението беше взето. Не виждаме основания за преразглеждане“, каза говорителят на Комисията Дана Спинант.

“Просто научаваме, пише вестникът, че майчиният й език е английски, а що се отнася до нейните консултантски мисии, те не са детайлизирани, за разлика от академичните ѝ публикации, които се простират на няколко страници.”

“Льо Монд”съобщава, че министърът на цифровите технологии в Париж Жан-Ноел Баро бил останал “поразен” от назначението на американката, повдигащо куп легитимни въпроси за нейната лоялност и бил поканил с туит ЕК да преразледа избора си. Същото била сторила и министърката на външните рабти на Франция Катрин Колона, изразила “удивление” от назначението и подчертала, че Европа има много талантливи юристи и икономисти, които могат да работят много по-добре от Мортън на поверения ѝ пост.

Аферата разтресе и Европейския парламент, като в петък шефовете на основните политически групи Стефан Сежурне (либерали), Манфред Вебер (ЕНП), Ираче Гарсия Перес (социалдемократи) и Тери Райнтке (зелени) изпратиха до комисарката по конкуренцията – датчанката Маргрете Вестагер писмо, с което се противопоставиха на назначението на Фиона Скот Мортън и помолиха то да бъде отменено.

Вестагер, която изглежда единствена е била запозната с намеренията американката да бъде “вербувана” за отговорния пост, я защити, реагирайки на посланието на лидерите на парламентарните групи с патетичното оправдание, че тя нямало да работи по компаниите, които била обгрижвала преди това. Германският евродепутат от “Зелените” Расмус Андерсен веднага обвини комисарката от Дания в “трансатлантически тропизъм”, разбирай защита на отвъдокеански интереси, като я обяви и за неадекватна. Защото Мортън е съветвала големи групи като “Епъл”, “Амазон” и “Майкрософт” и сценарият Главният на органа на конкуренцията на ЕС да бъде държан настрана от тези важни досиета, според Андерсен е “направо абсурден”.

В дописките си за поредния брюкселски скандал медиите из Западна Европа припомнят, че борбата на ЕС срещу американските технологични гиганти не е от вчера и вече няколко от най-голмите сред тях са осъдени да платят десетки милиони евро глоба за нарушаване на правилата за конкуренция на европейския пазар.

С цел да защитят агресивното си поведение, според “Ройтерс” въпросните ИТ-компании вече харчат годишно близо 100 млн. евро. Паритесе дават за лобизъм за изгодна за тях политика на ЕС в областта на цифровата икономика, като начело в “класацията” на “щампионите-лобисти” е “Гугъл с 5,75 млн. евро, следван от “Мета” с 5,5 млн. евро, “Майкрософт” – 5,25 млн. евро.

Източник: Труд

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук