Британски лекар, заминал доброволно в Конго да оказва помощ на местното население, направи животоспасителна ампутация, получавайки полезни инструкции от свой колега чрез SMS-и, предаде Би Би Си.
Пациент на Дейвид Нот било 16-годишно конгоанско момче, постъпило в благотворителния медицински център в град Рутшуру с практически откъсната лява ръка. Според някои съобщения ръката на момчето била отхапана от хипопотам. На мястото на травмата започнала гангрена и се наложила хирургична намеса. “Когато го докараха, то умираше. Оставаше му да живее два-три дни”, разказва Нот. Лекарят веднага разбрал, че трябва да извърши пълна ампутация на крайника, като е трябвало да отстрани ключицата и раменната става. Но Дейвид Нот, който е специалист по съдови заболявания, никога преди това не бил правил самостоятелно подобна операция и затова бил принуден да поиска помощ от по-опитен колега в Лондон. “Изпратих му SMS и поисках да ме инструктира за всеки етап от операцията също чрез кратки текстови съобщения”, казва Нот. По думите му за него не било проблем да разбере инструкциите на колегата си, защото в Лондон двамата често оперирали заедно и се разбирали с половин дума. Нот се тревожел, че за такава сложна операция разполагал само с примитивни хирургични инструменти и съвсем малко кръв за преливане. Всичко обаче преминало успешно и момчето бързо се възстановило. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.