Дете, родено в Индия, страдало от сиреномелия или синдром на русалката. Животът му се оказал много кратък - по-малко от час. Има случаи, когато децата-русалки живеят много по-дълго.
Детето със синдром на русалка, на което краката са се сраснали и приличат на на опашката на русалка, се родило в индийския район Лакхимпур-Кхери, щата Утар Прадеш, съобщава The Times of India.

Според информацията,  22-годишна бременна жена с контракции е била транспортирана в болница в събота, 27 юли. Раждането на детето е протекло нормално, но когато то се появило на бял свят, лекарите се изумили - бебето имало сиреномелия. Освен това, не било възможно дори да се установи полът на детето.

Лекарите искали да предложат на родителите на детето-русалка да го преместят в окръжна болница в столицата на района Лакхимпур под наблюдението на по-квалифицирани специалисти, които имат достъп до необходимото оборудване. Но не били предприети подобни действия, защото детето починало.

Синдромът на русалка се появява в един случай на 100 000 здрави бебета. Науката все още няма яснота за причините, които са решаващ фактор при раждането на децата русалки.

Синдромът на русалката се счита за смъртоносна патология. Има обаче случаи, когато бебета със сиреномелия са успели да оцелеят след раждането си. През 1999 г. се роди момичето-русалка Шайло Пепин. За изненада на лекарите момичето живяло почти десет години и починало през 2009 година.

Историята на друго момиче-русалка, американката Тифани Йорк, е удивителна. Тифани е родена през 1980 г. и днес тя е единственият човек, роден със сиреномелия, който е претърпял операция за разделяне на „опашката“ и живее оттогава доста дълго време. Като цяло, тя трябвало да преживее през повече от 150 операции, преди лекарите не само да разделят краката й, но и да коригират проблемите, свързани с нарушаване на вътрешните органи.

Превод и редакция: БЛИЦ