Първият министър на Шотландия Никола Стърджън обеща нови референдуми за Брекзит и за независимост на Шотландия, докато представяше предизборната програма на партията си, съобщава "Франс прес", цитирана от Нюз бг.

Стърджън, която ръководи лявоориентираната Шотландска национална партия, която се бори за независимост от Великобритания, има за цел да бъде в позиция на балансьор във Великобритания след предсрочните парламентарни избори на 12 декември.

Тя обвини основните британски партии, че създават "постоянен хаос" след референдума за независимост на Шотландия през 2014 г., когато 55 процента подкрепиха оставането в Обединеното кралство.

Много лоша новина за всички нашенци във Великобритания след Брекзит

Говорейки на подиум в Глазгоу, на който е било изписано "Спри Брекзит", Стърджън подчертала: "Време е да вземем бъдещето на Шотландия в ръцете на Шотландия."

Тя се опитва да прокара провеждането на втори референдум за независимост през 2020 г.

От 650 места в Камарата на общините (долната камара на британския парламент), 59 представляват избирателни райони в Шотландия, а Шотландската национална партия държи 35 от тях.

Шотландската национална парти се надява да бъде незаобиколим фактор за поддържането на властта в следващия парламент.

Стърджън каза, че въпреки че няма да се коалира с консерваторите на премиера Борис Джонсън, тя може да подкрепи правителство на Лейбъристката партия, ако отговаря на определени изисквания - особено за провеждането на втори референдум за независимост и преместване на ядрените оръжия от Шотландия. 

Стана ясен кой е другият "Брекзит" и той е много по-страшен

"Има всички шансове Шотландската национална партия да бъде балансьор на властта", изтъкна тя, допълвайки: "Ще бъдем готови да разговаряме с други партии за сформирането на прогресивен алинас."

Консерваторите на Джонсън водят в социологическите проучвания в цяла Великобритания, но проучване на Panelbase в Шотландия в периода между 20 и 22 ноември постави Шотландската национална партия с 40 процента - 12 процента пред торите.

Лейбъристите са с 20 процента, а либералдемократите с 11 на сто.

Социологическо проучване сред 1 099 жители на Шотландия даде подкрепа за независимостта с 45 процента, а тези срещу независимостта на 47 процента.

Стърджън каза също, че по-голямата част от бъдещите постъпления от нефт и газ трябва да бъдат включени във "фонд за климатична неутралност", съсредоточавайки се върху мерките за борба с климатичните промени.

Тя определи Джонсън като "опасен и негоден за премиер".

49-годишната Стърджън каза, че реалността Шотландия да бъде част от Обединеното кралство означава бюджетни съкращения, "заграбване на властта от шотландския парламент; децата, принудени да изпаднат в бедност; и катастрофално споразумение за Брекзит, което ще засегне работните места, жизнения стандарт и правата на работниците".

Шотландия гласува в подкрепа на оставането в Европейския съюз през 2016 г.

Стърджън каза, че "лошото предстои", ако Джонсън остане на поста си, добавяйки: "Това е само началото."