През нощта руската армия атакува южната част на Украйна с безпилотни самолети-камикадзе от типа „Шахед“ (Мъченик, готов да умре). Обявена е въздушна тревога в Одеска, Николаевска и Запорожка област. Това съобщи UNIAN.

В 01:11 часа кметът на Одеса Генадий Труханов призова жителите на града да останат на безопасни места, тъй като са засечени руски дронове. Още в 01:29 часа той написа в канала си в Telegram, че руската атака продължава.

Официалният канал на ВВС на украинските въоръжени сили отбеляза, че дроновете тип „мъченици“ са били забелязани в Черно море близо до Одеса. БПЛА има и в района на Запорожие. 

Впоследствие заплахата от използване на безпилотни самолети се разпространи и в района на Днепропетровск, където също са възможни действия на ПВО.

Руско нападение над Одеса

Одеското регионално военно управление съобщи за балистична атака срещу пристанищната инфраструктура на града. Поразен бе чуждестранен граждански кораб. По време на този обстрел беше убит украински гражданин, а други петима чужденци бяха ранени.

Впоследствие неизвестна жена се опита да забие руско знаме на площад „Европейски“. Възмутени минувачи я спрели и извикали полиция. 

Киев води „затворени“ преговори за мирно споразумение с Русия: FT прогнозира загуба на територии!

Украйна навлиза в третата зима на пълномащабна война, отприщена от Русия. На изток отбранителните сили губят позиции под натиска на настъплението на руските окупационни сили, въпреки че коства огромни загуби на нашествениците.

Както в Киев, така и във Вашингтон и някои западни столици настроенията се променят, пише Financial Times (FT)

Решителността, че войната ще приключи едва когато руската армия напусне Украйна, се заменя с неохотно приемане, че най-добрият вариант е „уреждане чрез преговори, което оставя по-голямата част от страната недокосната“

Но Киев няма подкрепа дори за постигането на тази цел, уточнява UNIAN.

Перспективите на Украйна са помрачени преди всичко от евентуалната победа на републиканеца Доналд Тръмп на изборите в САЩ. Той многократно е казвал, че се стреми към бързо приключване на войната. 

Някои американски и европейски служители се надяват, че Тръмп поне може да бъде предпазен от това да принуди Киев да сключи неблагоприятна сделка с Москва, която би представлявала сериозни рискове за европейската и американската сигурност в бъдеще.

Въпреки това, докато войната в Близкия изток ескалира, дори някои западни столици, които преди това настояваха за необходимостта от военна победа над Русия, преосмислят целите си. 

Някои официални лица в Киев също се оплакват насаме, че им липсва персонал, огнева мощ и западна подкрепа, за да си върнат цялата територия, завзета от Русия. 

Затова при закрити врати се говори за споразумение, според което Руската федерация ще запази контрола над окупираните територии.

„Москва запазва де факто контрола над приблизително една пета част от Украйна, която е окупирала – въпреки че суверенитетът на Русия над нея не е признат – докато на останалата част от страната е позволено да се присъедини към НАТО или й се дават еквивалентни гаранции за сигурност“, пише вестникът.

Под този чадър Украйна също може да се възстанови и да се интегрира в Европейския съюз (ЕС), подобно на Западна Германия от ерата на Студената война.

Подобен сценарий обаче се основава на амбициозни предположения. Едната е, че Съединените щати и техните съюзници трябва да бъдат готови да предложат на Украйна членство в НАТО или необходимите гаранции. Но те досега не са склонни да предоставят на Киев гаранции за присъединяване към алианса.

„Това ще изисква Съединените щати и техните партньори да разположат огромни и скъпи сили – и да ги оставят в стила на Студената война“, се казва в материала на FT.

Второто предположение е, че руският диктатор Владимир Путин може да бъде убеден да преговаря и да приеме такъв сценарий. Но предотвратяването на присъединяването на Украйна към НАТО беше една от декларираните военни цели на Кремъл. 

Също така е под въпрос дали Путин има стимул да се съгласи на преговори земя за мир, ако вярва, че армията му все още може да завладее още територии.

Война в Украйна: Какво казват на Западът?

Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел заяви, че ако Западът спре да подкрепя Украйна, войната ще приключи след 15 дни. Тя обаче ще завърши с победа на Путин.

В същото време естонският президент Алар Карис призова за премахване на ограниченията върху помощта за Украйна във войната срещу руските окупатори. 

Той отбеляза, че Руската федерация използва оръжия от Северна Корея и Иран без ограничения, докато Западът е поставил ограничения за това как Украйна може да използва западни оръжия за собствената си защита.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!