Турция е инструктирала бойците си в Сирия да се подготвят за руска "агресия" в отговор на събитията в Нагорни Карабах.

Новината беше съобщена в статия, публикувана от вестник Ал Араби ал Джадеед със заглавието "Ще изостави ли Русия споразуменията си с Турция?"

Това ще стане, ако кризите в Нагорни Карабах и Либия ескалират.

"Турците потвърдиха, че ще ни подкрепят ако руснаците искат да ескалират", заяви Седжари за вестника.

Военните сблъсъци между протурската Сирийска национална армия и Турската армия с от друга страна кюрдските Сирийски демократически сили, все още продължават на изток от река Ефрат, в околностите на градовете Тал Абияд и Рас ал Айн.

В същото време, в градовете Ал Баб, Джараблус, Азаз и Африн ситуацията е спокойна, твъди вестникът.

"Нито Русия, нито режимът на Башал Асад са показали някакво намерение да върнат тези територии", твърди изданието.

Дори ако Русия подкрепя кюрдите, шансовете за възстановяване на контрол над северна Сирия от тяхна страна са малки, смята про-турският командир Седжари. Това е така, според него, защото Сирийските демократични сили нямат преимущество нито в човешка сила, нито в авиация.

Ами ако Русия отговори в Идлиб?

Седжари не успя да каже нищо конкретно за намеренията на Русия в Идлиб, но вестникът не изключва и подобен "натиск".

"Подкрепяните от Русия сили на режима на Башар Асад и иранската милиция се престрояват и засилват по контактните линии в южен и източен Идлиб. Ето защо Анкара и опозицията се подготвят там, като пращат подкрепления на Турската армия в Идлиб през последните два месеца и са престроили позициите на Сирийската национална армия в очакване на развитието на събитията", пише вестникът.

От изданието припомнят, че сирийското правителство многократно е изразявало желанието си да терминира руско-турското споразумение за примирие в Идлиб, което беше сключено миналата година.

Дамаск иска Москва да се изправи срещу Анкара

Председателят на Стратегическия изследователски център Русия-Ислямски свят, Шамил Султанов каза за Правда, че може да има влошаване на кризата в Сирия, но то няма да бъде свързано с някакви руски намерения да се накаже Турция за войната в Нагорно-Карабах.

Ескалацията на кризата може да се свърже с факта, че "е много важно за правителството на Башар Асад да покаже на народа си, че освобождава Идлиб, както и че регионът не остава под контрола на про-турски или терористични структури", според Султанов.

Това според експерта е също така важно, защото Сирия ще провежда президентски избори през 2021-ва година и "е важно за Дамаск да покаже, че държи територията на страната под контрол".

"Ако това не се случи, международната общност няма да признае резултатите от президентските избори", твърди Шамил Султанов.

Следователно Дамаск, предвид кризата в Нагорно-Карабах, ще се опита да накара Русия да прекрати споразумението от март 2019-та година с Турция, като покаже помощ за Сирия в опита на Сирийската арабска армия да тръгне на офанзива в Идлиб, твърди политологът.

Експертът предполага, че Идлиб ще се изправи пред ново клане, а бойните действия ще са дълги, ако кризата ескалира.

На 27 септември Азербайджан започна офанзива срещу самопровъзгласената Република Нагорни-Карабах.

Много експерти смятат, че Турция седи зад решението на Азербайджан, както и че Анкара изпраща бойци от Сирия в южен Кавказ, за да участват във войната между арменците и азербайджанците.

Русия не прие турското предложение за "сирийска опция", която да разреши кризата в Нагорно-Карабах. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу потвърди това в интервю с информационна агенция Анадолу.