Мегапроекти за милиарди в Турция, Гърция, Сърбия и Румъния
За изграждането на съоръжението южната ни съседка изхарчи 10,5 милиарда евро
За изграждането на съоръжението южната ни съседка изхарчи 10,5 милиарда евро. След пълното завършване на проекта през 2028 година той ще има капацитет от 200 милиона пътници годишно.
През 2019 година бяха обявени още няколко не толкова големи, но също ключови за региона проекти. Ето и част от тях:
Гръцката Ривиера в Атина за 8 милиарда евро
Най-мащабният проект в близост до България, по който работата предстои да започне, е Атинската Ривиера. Става въпрос за комплекси за 8 милиарда евро, който трябва да се появи на мястото на старото летище Elliniko Enternatinal в гръцката столица.
20 години след затварянето на аерогарата властите в Атина решиха да направят първи стъпки към осъществяването на идеята за изграждане на жилищни и бизнес сгради, хотел, спортни съоръжения и огромен парк там. Според очакванията осъществяването му ще отнеме 25 години и ще създаде над 75 000 работни места.
Пирея става третото най-голямо товарно пристанище в Европа
Преди години китайската компания Cosco взе на концесия пристанището в Пирея - едно от ключовите в Гърция. През 2019 година дружеството поднови работата по плана си за разширяване на порта. Фирмата обяви, че готви мащабно вложение от 800 милиона евро в пристанището с цел изграждането на четвърти терминал за контейнери и търговски център там.
Това ще увеличи капацитета на Пирея до 10 милиона TEU (мерна единица за обема товар, който може да се превозва в един контейнер) и така може да стане третото най-голямо пристанище в Европа след Антверпен и Ротердам.
Комплексът за 2 милиарда евро в Букурещ
Букурещ, подобно на Атина, има план за изграждане на "мини град" в града. Става въпрос за проекта на един от големите имотни магнати в Румъния - Юлиан Даскалу. В края на 2019 година стана ясно, че неговата компания Iulius Group иска да направи комплекс от бизнес и жилищни сгради, включващ още хотел, в северната част на столицата.
Част от него трябва да бъде и най-високото здание в страната - 180-метров небостъргач. Комплексът ще се простира на 42 хектара площ, а в изграждането му ще трябва да се включат над 20 000 души.
В Сърбия искат да правят най-голямата вятърна ферма на сушата
В началото на годината дъщерното дружество на италианската Fintel Energia Group - Fintel Energija обяви, че ще работи по изграждането на най-голямата вятърна ферма на сушата в Европа. Съоръжението трябва да има капацитет от 572 мегавата и ще се намира в северния регион на Сърбия Войводина. Проектите ще позволят на компанията да увеличи общия си капацитет в Сърбия до 944 мегавата.
Последвайте ни
17 Коментара: