Световни лидери отдадоха последна почит на израелския си колега Шимон Перес, който беше погребан днес, три дни, след като почина на 93-годишна възраст. Присъстващите приветстваха наследството на Перес, а израелският премиер Бенямин Нетаняху го описа като „велик човек за света“ и даде началото на изказванията. В емоционалното си слово Нетаняху подчерта, че докато Израел и света скърбят за Перес, има надежда за наследството му.

„Шимон живя живота си с цел. Той скочи до невероятни висоти и привече толкова много хора с визията и надеждата си. Той беше голям човек за Израел. Голям човек за света“, добави Нетаняху. „Той казваше, че мирът е истинската сигурност – ако има мир ще има и сигурност“, каза Нетаняху.

„Ще има мир, Шимон... Казвам ти това искрено“,

допълни той.

Бившият президент на САЩ Бил Кинтън, който помагаше при преговорите в Осло за мирно споразумение между Израел и палестинците през 1990 г., които доведоха до споделена Нобелова награда за мир за Перес, заяви, че той е бил „най-големият мечтател“ на Израел.

„Той си представи всички неща, които останалите от нас могат да направят. Започна живота си като най-яркият студент на Израел, превърна се в най-добрият учител и завърши като най-големият мечтател“, каза Клинтън.

Настоящият американски президент Барак Обама пък приключи словото си, сравнявайки Перес с „някои от другите гиганти на XX в., с които съм имал честта да се срещна, като Нелсън Мандела и Нейно Величество Кралица Елизабет“.

Обама отбеляза и присъствието на палестинския лидер Махмуд Абас на погребението, което му напомняло за „недовършената работа за мира“. Абас беше сред десетките чуждестранни високопоставени лица, присъстващи в Йерусалим. Най-знаковият момент настъпи, когато той се ръкува и говори за кратко с израелския премиер Нетаняху. Последната значима обществена среща между двамата беше през 2010 г., а през 2014 г. усилията за мир бяха напълно прекратени.

View image on Twitter

Като преговарящ от името на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) Абас също беше част от преговорите в Осло през 1990 г.

Високопоставен палестински представител е споделил пред агенция Асошиейтед прес, че Абас иска да „изпрати силно послание към израелското общество, че палестинците искат мир и оценяват усилията на мирни хора като Шимон Перес“.

Но говорителят на Хамас, по-твърдолинейната палестинска група в Газа призова Абас „да отмени решението си да присъства на погребението на Шимон Перес“.

Сред другите присъстващи бяха френският президент Франсоа Оланд и британският принц Чарлс. На погребението присъстваха и председателят на ЮНЕСКО Ирина Бокова и българският президент Росен Плевнелиев.

От 2012 година насам българският президент Росен Плевнелиев и носителят на Нобелова награда за мир Шимон Перес се срещнаха два пъти – по време на държавното посещение на президента Росен Плевнелиев в Държавата Израел през октомври 2012 г. и през март 2013 г. - в Европейския парламент в Брюксел, където беше отбелязана 70-годишнината от спасяването на българските евреи през Втората световна война. В словото си по случай годишнината от историческия акт на българския народ, който спаси 48 хиляди български евреи от лагерите на смъртта през 1943 г., президентът на Държавата Израел се обърна към българите с думите: „Зная, че България преминава през икономическа криза – по-добре икономическа криза, отколкото исторически срам. По-добре икономически проблеми, отколкото смърт в лагери, в газови камери. Това е големият урок.“

На 6 март 2013 г. в присъствието на българския държавен глава Росен Плевнелиев Шимон Перес заяви още: „Днес е повод да благодарим на България, не само като на държава, не само като на група от лидери, но като на колектив от хора, които ежедневно, тихо, с кураж, поеха риска да спасят живота на други хора и да платят цената. Това е исторически случай. (…) От всички части на тялото все още сърцето е най-чувствителната. Все още чувствата са най-голямото съкровище и все още моралният избор е най-мъдрият избор, който можем да направим“.
 
Само една държава от Близкия Изток – Йордания изпрати официален представител.

В региона наследството на Шимон Перес не е еднозначно. От една страна името му стои под първото мирно споразумение между израелци и палестинци. От друга страна той даде заповед за военна операция срещу Бейрут, при която загинаха стотици цивилни.

Преди смъртта си Шимон Перес остави детайлни указания, включително да бъде погребан в гробището Херцел край Ерусалим. В края на церемонията ковчегът на Перес беше положен редом до гроба на друг виден израелски политик – бишвият премиер Ицхак Рабин, който е убит от израелски екстремисти през 1995 г.

Шимон Перес беше един от последните живи основатели на съвременната държава Израел, като е заемал най-висшите държавни позиции и играе ключова роля през по-голямата част от историята на страната както като воин, така и като миротворец.

Перес беше сред лидерите, помогнали за основаването на Израел през 1948 г. и я ръководеше в трудното начало, в един доста враждебен регион. Служил е във военна организация преди независимостта, известна като Хагана и е работил за първия министър-председател на Израел Давид Бен Гурион.

Шимон Перес беше премиер на страната два пъти – в периода 1984 – 1986 и след убийството на Ицхак Рабин през 1995 г. През 1994 г. поделя Нобелова награда за мир заедно с Ясер Арафат и Ицхак Рабин за активния му принос в създаването на договорите от Осло, подписани през 1993 г.

По-късно Перес става президент на Израел, по-церемониален пост, от 2007 до 2014 г.

Източник: BBC