Хората във Великобритания трябва да са готови да служат в армията в случай на война с Русия, предупреди началникът на британската армия генерал Патрик Сандърс, на фона на заплахата от Трета световна война.

Генерал Патрик Сандърс призова в сряда британските власти да "мобилизират нацията", за да се подготвят за война с Русия, в реч на Международното изложение за бронирани превозни средства в Лондон.

Въпреки че не подкрепя военната служба, Сандърс подчерта необходимостта от "промяна" в съзнанието на британското общество, за да бъде психически подготвено за военен конфликт с Русия.

„Предприемането на подготвителни стъпки, които да позволят привеждането на нашето общество във военна готовност, когато това е необходимо, сега е не просто желателно, а е от съществено значение. В рамките на следващите три години трябва да може да се говори за британска армия от 120 000 души, като се включи в тази цифра и нашият резерв и стратегическият резерв.", каза Сандърс.

„Нашите приятели в Източна и Северна Европа, които усещат по-остро близостта на руската заплаха, вече действат, полагайки основите за национална мобилизация.

Ние няма да бъдем имунизирани и трябва да се подготвим по подобен начин – и това е начинание на цяла нация.

Украйна е брутална илюстрация, как редовните армии започват войни, а гражданските армии ги печелят.

Нашите предшественици не успяха да разберат последиците от така наречената Юлска криза през 1914 г. и се натъкнаха на най-ужасната война. Днес не можем да си позволим да направим същата грешка.“, добави той.

Гражданите в държавите от НАТО трябва да са готови - Русия иска война Миналата седмица председателят на военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер заяви, че цивилните граждани в държавите членки на Алианса трябва да бъдат подготвени за евентуална бъдеща война с Русия. Той добави, че ако конфликтът в Европа се ускори, ще се наложи да бъдат призовани голям брой цивилни.

Миналата седмица министърът на отбраната на Германия Борис Писториус каза, че руска атака срещу военния съюз НАТО е "възможна" след "пет до осем години".

Все по-заплашителната позиция на Кремъл подтикна европейските страни да увеличат разходите за отбрана.

Полша харчи повече от 4 процента от БВП за отбрана тази година, докато Германия миналата година преработи своята военна и стратегическа доктрина за първи път от 2011 г., като се стреми да превърне Бундесвера във военноспособна армия.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук