Молят Русия да осигури изтеглянето на Иран от Сирия
Необходимостта от третата среща на високо равнище за две седмици бе фактът, че операцията на сирийската армия до Голанските възвишения е близо до завършване. Русия предварително обеща, че в хода на тази операция про-иранските сили ще бъдат изтеглени от израелската граница. Израел обаче изисква Иран напълно да се оттегли от Сирия и отхвърли компромисното предложение на Москва, което президентите на Русия и САЩ изглежда са съгласували на 16 юли в Хелзинки.
Разговорите на Сергей Лавров и Валери Герасимов с израелския премиер Бенямин Нетаняху, в които участваха на израелската страна,министърът на отбраната на Авигдор Либерман началник-щаба Гади Ейзенкот и председател на Националния съвет за сигурност, Меир Бен-Шабат, продължиха повече от два часа.
От кабинета на министър-председателя на Израел Нетаняху "похвалиха изявленията на президента Путин и президента на Тръмп относно сигурността на Израел", направени на срещата на върха в Хелзинки на 16 юли.
Според официалното изявление на руското външно министерство, в хода на разговорите са били "обсъдени подробно завършването на антитерористичната операция в южната част на Сирия, и сигурността по границите на Израел, включително прилагането на Споразумението за Голанските възвишения от 1974 г.". От своя страна израелските медии уточняват, че срещата е посветена на иранското присъствие в Сирия. На него израелците показаха на руснаците разположението на персонала и данните за разузнаването за иранските сили в Сирия.
Според Reuters Бениамин Нетаняху е казал пред Сергей Лавров: "Няма да позволим на иранците да се установят на 100 километра от границата". На такова разстояние, според израелските медии, Русия е предложила да изтегли про-иранските сили. Известно е, че по-рано ставаше дума за 80- километрова буферна зона, но Израел не се задоволяваше с подобно предложение. Тоест, става въпрос за премахването на всички ракети със среден и голям обсег. Израел също така настоява Иран да прекрати производството високоточни оръжия и системи за противовъздушна отбрана, както и контрабандата на оръжие в Ливан и Сирия.
Ако тези изисквания не бъдат изпълнени, израелците запазват пълна свобода на действие както спрямо про-иранските сили, така и спрямо сирийската армия, тъй като според тях сирийският президент Башар Асад носи пълна отговорност за действията на иранците на сирийска територия. Израелците не само правят изявления, но и демонстрират своите военни способности. В деня преди пристигането в Ерусалим на руските представители, Израел удари изследователски център в района Масияф в провинция Хама (на 220 км от Дамаск), до която е в лагера на проиранските шиитски милиции.
В деня преди срещата на върха в Хелзинки, израелската ВВС атакуваха военна позиция в близост до летището Нейраб в провинция Алепо, където, както казват израелските медии също така са разположени военните от Иран. Няма реакции от страна на Русия. Де факто, Москва винаги са си затваряли очите, когато израелски ракети не заплашват руските военни в Сирия и са свързани с присъствието на Иран в страната. Основната задача на Русия в момента е да върне цялата територия на Сирия под контрола на Дамаск. В момента става дума за югозападната зона на де-ескалация, която граничи с Израел и Йордания.
За да може военната операция да продължи безпроблемно там, Русия трябваше да получи подкрепата на тези две страни, както и на Съединените щати. Изглежда споразумението беше постигнато след разговорите в Хелзинки. Вашингтон приема всичко, с което се съгласи Израел. Става дума за споразумението от 1974 г. по отношение на Голанските възвишения, както и напускането на иранците от Сирия.
Тези въпроси са били обсъдени и по време на разговорите на Бенямин Нетаняху с руския президент Владимир Путин на 11 юли в Москва. Русия обаче не може да осигури пълното изтегляне на иранците от Сирия сега. По време на операцията в южната част на Сирия тя успя да постигне само това, че про-иранските сили не участваха в нея.
Но сега, след постигане на споразумение за помирение между Дамаск и сирийската опозиция в провинциите Кунейтра и Дераа и връщането им обратно под контрола на правителството на Сирия, Израел отново се завръща с исканията си за Иран. Израелската позиция бе оповестена на фона на размяна на твърди изявления между Вашингтон и Техеран.
В края на миналата седмица иранският президент Хасан Роухани предупреди американския президент Доналд Тръмп за необмислените американски действия. В отговор на това американският президент заплашваше Техеран със сериозни последици. Държавният секретар Майк Помпео сравнява висшето ръководство на Ислямската република с мафиотска структура. На свой ред, ръководителят и духовен лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, заяви, че е безполезно да се договарят със САЩ.
Няколко часа преди срещата с руската делегация Бенджамин Нетаняху припомни и одобри изявленията на американските политици. След разговори в Ерусалим, в допълнение към съобщението на Министерството на външните работи на резултата от срещата то реши да отговори на неотдавнашното изявление на Държавния департамент на САЩ, че Москва не е изпълнява задълженията си по югозападната зона на деескалация.
"Бихме искали да подчертаем, че в действителност положението е обратното. От страна на Вашингтон не е направено нищо в продължение на месеци за югозападната зона на деескалация, за да се отделят така наречените умерени опозиционни групи и терористите от „Ислямска държава“ и „Джебхат ал Нусра“"- заявяват от руското външно министерство. Точно такива изявления са били направени от руски и американски дипломати преди срещата на върха в Хелзинки, на които президентите на двете страни, както ще изглежда, са се договорили за южната част на Сирия
Последвайте ни
2 Коментара: