Москва обвини ЕС и САЩ за размириците в Македония, макар според някои анализатори именно Русия да стои зад опита за дестабилизиране на Скопие. В същото време Унгария също заговори за външна намеса. Факт е и първата оставка след снощи, когато стотици нахлуха в Събранието в столицата и биха депутати. 

Припомняме, че в четвъртък вечерта опозицията в македонския парламент заобиколи процедурата и избра председател на парламента – члена на албанския Демократичен съюз за интеграция Талат Джафери. След това активисти от общественото движение „За единна Македония” в знак на протест влязоха в сградата и окупираха пленарната зала, предизвиквайки безредици. Всичко това, докато отвън протестираха хиляди. Имаше и набити депутати, сред които и лидерът на СДСМ Зоран Заев. По информация на местния телевизионен канал „Сител” поне 190 души,между които и депутати, полицаи и демонстранти, са пострадали по време на протестите. Една от основните причини, довели до тежкия инцидент в македонския парламент вчера пък бе изпълнението на албанския химн от трибуната на най-висшия законодателен орган в Скопие. Ранени бяха над 190 души, от които и полицаи.

„Официалните представители на Европейския съюз, посланици на редица европейски страни и САЩ незабавно приветстваха „новия председател“ на парламента, който между другото е бивш полеви командир на проалбанската Народна освободителна армия. Такава мълниеносна координирана реакция несъмнено е свидетелство за това, че случилото се е планирало по-рано, с мълчаливото съгласие на „външни сили“ на македонската опозиция“, се казва в съобщението на министерството на външните работи на Русия.

Според Москва по-нататъшното развитие на събитията по този сценарий и опитите за „видоизменяне на страната на основата на т. нар. тиранска платформа заплашват още по-голямо увеличение на напрежението“.

От ведомството също така припомнят, че в същия ден френски съд освободи бившия косовски премиер Рамуш Харадинай.

„Налице е снизхождение на Запада към великоалбанските стремежи“, се казва още в позицията на Москва.

Последните събития в Република Македония са класически пример за това до какви опасности води външната намеса във вътрешните работи на една страна.

Това заяви унгарският министър на външните работи Петер Сийярто.

До скоро Република Македония имаше стабилно правителство, което побеждаваше на пет последователни избори, каза още Сийярто по време на срещата на министрите на външните работи от ЕС в Малта. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!