Инфраструктурата, останала след изтеглянето на съветските войски, все още е проблем за някои германски земи, пише N-TV, цитиран от "Поглединфо".

Те се опитват да използват старите военни съоръжения по различни начини: използват се за бизнес, концерти, изложби и като офис сгради. Междувременно много от ветераните на съветските войски в Германия смятат, че ФРГ не е компенсирала адекватно Русия за загубата на инфраструктурата, която се изгражда десетилетия.

През август 1994 г. последните руски войници официално напуснаха Германия, пише N-TV. След себе си те оставиха много изоставени обекти - казарми, летища и военни градчета.

Половината от тези съоръжения се намират в германската федерална провинция Бранденбург - например в град Вюнсдорф, който е служил за щаб на съветските сили.

Частните инвеститори закупиха значителна част от инфраструктурата: фирми бяха основани на бивши военни полигони. Реставрираните казарми са преустроени в административни сгради. Останалите обекти от бившите съветски бази са запустели: използването им е възпрепятствано от статута на историческо наследство.

Според министъра на икономиката на Бранденбург Йорг Щайнбах тези „големи фрагменти“ представляват сериозен проблем. Според N-TV в Бранденбург се намират общо 83 казармени комплекса, 89 военни градчета, 19 летища и 45 полигона, някога собственост на съветската армия.

Изданието привежда и други примери за използването на съветската военна инфраструктура: например в град Гале е построен нов квартал на мястото на бившата казарма. В Магдебург вместо стария военен полигон беше създадена градинска изложба и там, където преди беше летището, сега се провежда музикален фестивал, който ежегодно събира до 70 хиляди зрители.

Както отбелязва N-TV, много войници, служили в ГДР, с носталгия си спомнят онези времена. Освен това повечето от тях все още смятат, че Русия не е получила от Германия достатъчно обезщетение за създаваната десетилетия наред инфраструктура.