В събота, 25 март, Европейският съюз чества 60-годишнината от подписването на Римските договори, с които се поставя основата на организацията. Договорите от Рим са два договора на Европейския съюз, подписани на 25 март 1957 г. в Рим. И 2-та договора са подписани от 6 държави: Белгия, Западна Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция.
С първия договор се създава Европейската икономическа общност (ЕИО), а с втория – Европейската общност за атомна енергия (Евратом). Това са първите международни организации, основани на принципа за наднационалност, след създаването на Европейската общност за въглища и стомана няколко години по-рано.

Договорите влизат в сила на 1 януари 1958 г., като в договора за ЕИО са внасяни многобройни поправки. Оттогава името е променено от Договор за създаване на Европейската икономическа общност на Договор за създаване на Европейската общност. Договорът за Евратом не е променян значително предвид чувствителността на европейската общественост относно атомната енергетика.

Договорите предвиждат създаването на общ пазар и постепенно сближаване на стопанската политика на държавите-членки (ЕИО), изграждането на мощна ядрена промишленост и насърчаването на процеса за мирно използване на атомната енергия (Евратом).

Наред с учредителните Договори от Рим е сключена конвенция относно общите за 3-те общности Европейски съд и Европейски парламент.

Германският канцлер и колегите от държавите-членки на Общността се събират в италианската столица, за да отбележат юбилея и да потвърдят желанието си да продължат тясното сътрудничество. В съвместната декларация, която ще бъде разпространена след провеждането на неформалната среща на върха, се очаква да бъде изложена визията за развитието на ЕС през следващото десетилетие, припомня германският национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.  

Великобритания няма да бъде представена на срещата. Следващата седмица се очаква Лондон да задейства официално излизането на страната от структурите на Общността.

В Рим ще се съберат и хиляди противници на Блока, които ще организират протести срещу политиките на Брюксел.