Сръбският президент Александър Вучич нареди на армията да бъде в максимална бойна готовност, след като най-малко 30 военни от мироопазващите сили бяха ранени в Косово. Полицията и войските влязоха в сблъсък със сръбски протестиращи в северната част на страната, където има сериозни размириц, предава Нова тв.

Дори и след края на въоръжения конфликт, Косово си остава оголен нерв на Балканите. В размирното десетилетие на 90-те и разпадът на бивша Югославия, Прищина има своята страница. Мироопазващите сили на НАТО в Косово, познати още като КейФОР, са там от 99-а година, за да осигуряват стабилността и мира в региона след края на конфликта.

Десет години по-късно Косово обяви независимост. Новата държава беше призната от Съединените щати и по-голямата част от Европейския съюз, но не и от Сърбия и Русия. Напрежението там все още тлее.

90% от населението е от етнически албанци, но в северната част, където избухнаха размириците, мнозинството от хората са със сръбско самосъзнание. Те не признават независимостта на Косово и още считат Белград за своя столица.

Сълзотворен газ и саморъчно направени гранати полетяха към мироопазващите сили на КейФОР. В резултат, десетки военни на НАТО са с наранявания, сред които фрактури и изгаряния от самоделно направените бомбички. Сръбският президент Александър Вучич приведе армията в най-висока степен на готовност.

„Призовавам сърбите в Косово - аз знам как се чувстват и колко им е трудно, да не влизат в конфликт с НАТО. Не защото се страхувам или защото някой от нас се страхува, никой от нас лично няма какво да губи, а защото това е, което Курти иска най-много”, посочи Вучич.

Какво всъщност се случи - демонстрантите – етнически сърби, отказаха да пуснат новоизбрания градоначалник, който е албанец, до работното му място. През април самите те отказаха да отидат до избирателните урни, бойкотираха вота и така, въпреки че етническите сърби в Северно Косово са мнозинство, за кметове бяха избрани етнически албанци, при избирателна активност под 4%.

Косовският премиер Албин Курти упрекна властите в Белград, че са подстрекавали косовските сърби да бойкотират местния вот. Европа и НАТО реагираха остро на атаките срещу мироопазващите сили.

„Призовах и двете страни да вземат мерки за деескалация на напрежението незабавно и безусловно. Насилието в Европа и без това е твърде много днес. Не можем да си позволим още един конфликт. Надявам се гласът ми да бъде чут”, коментира Жозеп Борел.

Един друг глас, или по-точно писана реч, обиколи целия свят – тази на световния тенис шампион Новак Джокович. След мач на „Ролан Гарос” той написа на сръбски върху една от камерите: „Косово е сърцето на Сърбия. Спрете насилието”.

„Това е най-малкото, което мога да направя. Като публична личност, без значение в коя сфера, чувствам отговорността да изразя подкрепата си. Особено, като син на мъж, роден в Косово. Чувствам нужда да изразя подкрепата си към нашите хора и към целостта на Сърбия”, заяви Джокович.  

Организаторите на „Ролан Гарос” обявиха, че няма официални правила на Големия шлем за това какво играчите могат или не могат да кажат. През януари на турнира в Австралия бащата на Джокович се снима с фенове, които държат в ръцете си руски знамена.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук