Напрежението расте: Гърция стяга техника на границата с Турция!
Напоследък спорът се разрази и около Света София в Истанбул, един от най-важните паметници на града
Турският министър на отбраната Хулуси Акар в сряда използва думата "война" в отговора си на неотдавнашни изявления на правителствени служители в Гърция, като допълнително засилва напрежението между двете съседни страни.
„Вярвам, че единственият начин Гърция да се справи с това поведение е, от една страна, да изчерпа всичките си дипломатически оръжия, а от друга, да укрепи възпиращата сила на въоръжените си сили“, каза Панайотопулос, пише "Поглед инфо".
Турция и Гърция се скараха миналата година заради нарастващия брой проблеми, започвайки с усилията на Турция да проучи въглеводородите край бреговете на Кипър, след което турският президент Реджеп Тайип Ердоган заплаши, че ще отвори западните граници на страната, за да позволи на около четири милиона бежанци от Сирия свободно да преминат европейската граница през Гърция.
През зимата спорът се задълбочи, когато Турция подписа меморандум за разбирателство с Либия за преразглеждане на морските граници на страната и разширяване на териториалните ѝ води, които се пресичат с международно признатите води на Кипър и няколко гръцки острова.
Отношенията се влошиха още през февруари, след като мигранти и бежанци се струпаха в опит да преминат границата с Гърция. Турция обвини Гърция в нечовешко отношение към хората на границата, докато Гърция отговори, че Турция умишлено ги е довела до там и се е опитала да им помогне да преминат.
Напоследък спорът се разрази и около Света София в Истанбул, един от най-важните паметници на града, построен през VI век като гръцка православна църква, когато турското правителство организира четене на Корана в обекта за честване на годишнината от завладяването на Истанбул. Гръцките служители нарекоха случилото се обида за християните.
Междувременно в сряда бе съобщено, че гръцка фрегата, участваща във военноморската мисия на Европейския съюз край бреговете на Африка, е забелязала турски кораб, заподозрян в контрабанда на оръжие в Либия.
Морската сделка, лежаща в основата на средиземноморския спор, е свързана с друг, в която Турция и Либия постигнаха съгласие за военно сътрудничество. След военното споразумение Турция изпраща експерти, съветници, дронове и друга военна техника и боеприпаси в Либия. Съобщава се, че заедно с тях има и хиляди екстремисти, вербувани измежду сирийските бойци, подкрепени от Турция.
Турция подкрепя признатото от ООН Правителство на националното съгласие на Либия, водено от премиера Фаиз Сарадж, в конфликта му с генерала на Либийската национална армия Халифа Хафтар.
Турция също е обвинена в многократно нарушаване на американското ембарго върху доставките на оръжие в Либия, заедно с Йордания и Обединените арабски емирства.
Гръцката фрегата “Спецай” участва в операцията на ЕС за налагане на ембарго за въоръжение “Ирини”, когато открива турски кораб, ескортиран от две турски фрегати и изпрати сигнал. Гръцки морски хеликоптер поиска да разгледа товара на турския кораб, но искането му бе отхвърлено.
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни
0 Коментара: