Народите, които ще изчезнат завинаги заради COVID-19
Понякога те са принудени да напуснат джунглата и да имат случайни контакти с другите хора
Коронавирусът застрашава племена, които съзнателно са прекъснали контакта си със света: повечето от тях живеят в басейна на Амазонка в Южна Америка.
Понякога обаче те са принудени да напуснат джунглата и случайните контакти със съседните народи са неизбежни. Това означава повишен риск от предаване на инфекцията.
Отказ от контакт
По приблизителни оценки на Земята живеят 150-200 народа, които избягват контактите. Това са групи от хора, които знаят за съществуването на човешкото общество, но не желаят да взаимодействат с него. Повечето от тези хора са коренни жители на Южна Америка, Папуа Нова Гвинея и Андаманските острови.
Най-известни са северните сентинелци от едноименния остров в Индийския океан. Те постоянно патрулират на своята територия и нападат всеки, който се приближи.
През 2018 г. войнстващото племе застреля американския мисионер Джон Чоу, който се надяваше да обърне туземците към християнството.
Неконтактните народи са предимно ловци и събирачи, а някои от тях са примитивни земеделци. От векове те са застрашени от изчезване поради настъплението на цивилизацията, пишат южноамерикански учени в скорошно проучване.
Заплаха представляват бракониерите, компаниите за добив на ресурси, фермерите, проповедниците и туристите. Племената напускат местообитанията си и променят начина си на живот заради външна намеса.
Инфекциите нанасят големи щети на местното население. Имунитетът на изолираните племена не познава повечето от патогените, циркулиращи сред човешката популация. За тях е опасен дори вирусът на обикновената настинка.
Типичната причина за смъртта е заболяване, внесено отвън. Известно е например, че при епидемии от морбили са загинали членове на андаманското племе джарава и индианците яномами.
А през 2014 г. в бразилския щат Акри хората от племето сапанава, които никога преди това не са имали контакт със света, излизат от джунглата и влизат в село, за да избягат от бракониерите.
След няколко дни мнозина от тях се разболяват от грип и само навременната медицинска помощ ги спасява от смърт.
Всъщност ситуацията не е нова. Повече от 90% от коренното население на Америка умира от инфекциозни болести по време на колонизацията. Сега учените се опасяват, че COVID-19 може да е на път да достигне до изолираните групи.
Индианците от племето яномами в Южна Венецуела
Повсеместната пандемия
Изследователи от университета в Мато Грасо твърдят, че етническите малцинства в Бразилия са най-засегнати от коронавируса. Вероятността те да умрат от болестта е шест и половина пъти по-голяма от тази на основното население.
Изследователите са провели географски анализ по време на пика на епидемията през пролетта-лятото на 2020 г. и са установиха 16 клъстера, които са най-предразположени към избухване на инфекция. Двата основни са в северната част на страната и в Средния Запад.
Авторите на статията смятат, че не само пандемията е виновна за високата смъртност. Статистическите данни показват, че коронавирусът причинява по-голям дял от смъртните случаи сред коренното население, както и навсякъде по света, сред мъжете и възрастните хора. Дългосрочната политическа и социална изолация изглежда е фактор, който допринася за това.
Учените в Еквадор описват подобна ситуация. Малките племена, които съставляват седем процента от населението, нямат достъп до здравни грижи поради изолацията си от цивилизацията и лошата инфраструктура. Медицинските лаборатории се намират изключително в градовете, а услугите им са скъпи.
Въпреки изолацията, вирусът е проникнал и в най-отдалечените кътчета на страната. Експертите са изследвали извадка от 769 души от 14 малки общини и 12 от тях са дали положителен резултат. Понякога половината от тестовете показват COVID-19.
Според устните свидетелства на племенните лидери хората умират от коронавирус, но не е известно колко.
Особено безпокойство предизвикват тагаери и тароменане - последните неконтактни групи от затворената част на националния парк Ясуни. Те могат да се заразят чрез взаимодействие с индианците от племето уаорани.
В Бразилия е установено, че племето Арара от басейна на Амазонка, което е влязло в контакт през 1987 г., е най-заразено. В пика на епидемията 46% от жителите на Арарас са дали положителен резултат - общо 121 души.
Неконтактните племена живеят основно в горите на басейна на Амазонка - най-богатата екосистема на планетата. Биоразнообразието им осигурява стабилно съществуване.
Нарастващият апетит на частните и държавните компании обаче лишава малките жители от обичайния им начин на живот и ги принуждава да прекратят доброволната си изолация.
През лятото на 2020 г. например десет племена навлизат на територията на общност на коренното население в Западна Бразилия. Вземат инструменти, банани, хамаци, дрехи и се връщат в гората.
Всичко това кара експертите да търсят начини за контролиране на подобни контакти. Целта е да се сведе до минимум рискът от избухване на COVID-19 сред последните малки народи, живеещи в хармония с природата.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
2 Коментара: