Неоснователните обвинения по адрес на Кремъл за разгаряне на всевъзможни кризи увеличава вероятността от руско-американска война, счита коментаторът на списание The Nation историкът и политолог Стивън Коен.
В реториката на Вашингтон все по-често звучат „твърде съмнителни идеи”, подразбиращи, че войната с Русия се явява необходимост. При това колкото са повече такива твърдения, толкова по-голям е рискът от възникване на война, отбелязва Коен.
 
Американската политико-медийна върхушка, според политолога, оправдава необходимостта от нагнетяване на напрежение между Москва и Вашингтон с кризата в Украйна, неочакваното избиране на Доналд Тръмп, използването на химическо оръжие в Сирия и кибератаките по целия свят, зад които със „сигурност” стои Русия.
 
„По отделно и заедно тези идеи усилват милитаризацията на нова студена война и пораждат русофобски аналитични оценки в американското политико-медийно пространство, в които не се изключва възможността за реална война” – се казва в статията.
 
Тези обвинения до сега не са подкрепени от реални доказателства, сочи Коен. Освен това американските медии вече не действат като филтър, който не позволява на ръководещите се от чисто политически мотиви да вземат реални решения.
 
„Вместо това те сами разпространяват и пропагандират такива идеи” - констатира Коен.
 
В антируската реторика на Вашингтон няма нито факти, нито логика. Такава стереотипна политика някога играеше важна роля в разпалване на войни между великите държави. Не е изключено същото да се случи и в руско-американските отношения, пише Nation.
 
Едва малцина в Конгреса, в администрацията на Тръмп и медиите се изказват против подобни подстрекателства и войнствени твърдения. „А провокациите стават все повече” – обобщава Коен.
 
Превод и редакция: БЛИЦ