Съветският съюз създал най-големите подводници в света, като построените по проект 941 „Акула” станали едни от „най-заплашващите видове военна техника”, създавани някога от човека, пише експертът от американското списание The National Interest Кайл Мизоками.
„Акула” (Typhoon по кодификация на НАТО) са създавани като част от морската част на триадата на СССР и като отговор на американските подводници „Охайо” с ракети „Трайдънт-1”, напомня авторът.
 
Дължината на подводницата достига 173 м и ширина на корпуса 23 м., а подводното й водоизместване е 48 хиляди тона. Нейните 20 тристепенни твърдогоривни балистични ракети Р-39 притежавали по-добри характеристики по дължина на полета и имали по 10 бойни блока (с мощност по 200 килотона) срещу 8 на „Охайо” (24 ракети с общо 192 ядрени бойни глави), но били два пъти по-дълги и с три пъти по-голяма маса спрямо американските: дължина 16 м, диаметър – 2,4 м, маса – 90 тона заедно с пусковия контейнер. Те имали достатъчно ресурс да унищожат цели страни, пише Мизоками.
 
Именно поради габаритите на ракетите е взето решение да се проектира и построи стратегически ракетоносец от ново поколение, пише Мизоками.
 
„Акулите” са проектирани с разчет да може да действат в Арктика, затова имали по два защитени гребни винта, а усилената конструкция на корпуса позволявала да преодоляват полярните ледове.
 
СССР планирал да построи 8 подводници по проекта „Акула”, но били построени едва 6 броя. Сега в състава на руския ВМФ се намира само „Дмитрий Донской”
 
Екип на БЛИЦ